Thodex Vurgununda Bir İlk: Mağdurun Davası Kabul Edildi

Thodex şirketinden kripto para satın alarak mağdur olan bir kişinin, zararının giderilmesi için açmış olduğu dava kabul edildi. Bu yönde meydana getirilen başvurunun ilk kez kabul edilmiş olduğu Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, Thodex’in bütün hesaplarının ve mevduat bilgilerinin gönderilmesini istedi.

Kripto para borsası Thodex şirketinden kripto para satın alarak mağdur bulunduğunu belirten bir kişinin, zararının giderilmesi için açmış olduğu alacak davası kabul edildi. Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, bu yönde meydana getirilen başvuruyu kabul eden ilk mahkeme oldu.

Mağdur İ.Ö’nün avukatı Sinan Keskin tarafınca Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dilekçede, Thodex adıyla web ortamında etkinlik gösteren davalı Koineks Teknoloji A.Ş’nin, kripto paranın alımı ve satımı mevzusunda yatırımcılara aracı kurum durumunda hizmet veren ticari şirket olarak ilgili tecim sicilinde yer almış olduğu açıklandı.

Senelerce emek vererek elde etmiş olduğu birikimiyle yatırım yapmak isteyen İ.Ö’nün, davalı şirketle kripto para alım-satım hizmetine yönelik sözleşme yapmış olduğu belirtilen dilekçede, sözleşme gereğince, İ.Ö’nün davalı şirkete ilişik internet sayfası üstünden kripto para birimleri üstünde alım-satım işlemleri yapabileceği, davalı firmanın ise bu işlemler neticesinde komisyon bedeli talep edeceği kaydedildi.

Dilekçede, İ.Ö’nün davalı firmanın “https://www.thodex.com/” adresli internet sayfası üstünden 15,364 Ethereum cinsinde kripto para satın almış olduğu, bunun kıymeti üstünden davalı firmanın hesabına para yatırdığı anlatıldı.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, İ.Ö’nün de aralarında bulunmuş olduğu binlerce kişiden almış olduğu paraları uhdesine geçirerek, yurt dışına kaçtığı belirtilen dilekçede, bu kapsamda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

“Şirket aldığı paraları sözleşmeye aykırı kullandı”

Dilekçede, taraflar arasındaki finansal hizmete yönelik sözleşme kapsamında, İ.Ö’nün davalı şirkete ilişik internet sayfasında işlem yapma yetkisi bulunmuş olduğu vurgulanarak, “Müvekkil, davalı şirketin web sitesi üzerinden satın aldığı kripto paraları tekrar aynı platformda satmak istemişse de davalı şirket, işlem yapılan web sitesini haklı bir neden olmaksızın kapatmış olup müvekkilin işlem yapmasını engellemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Davalı firmanın sözleşmeye aykırı eylemleri ve kabahat teşkil eden hareketleri sebebiyle İ.Ö’nün, satın almış olduğu kripto paralar üstünde işlem yapamadığı şeklinde kripto paraların tutulduğu sanal cüzdanına da ulaşamadığına dikkati çekilen dilekçede, davalı firmanın, kripto para satma işlemi adıyla İ.Ö’den almış olduğu paraları, aradaki finansal hizmet sözleşmesine aykırı bir halde kullandığı, bu şekilde İ.Ö’yü aldattığı ve maddi zarara uğrattığı kaydedildi.

Dilekçede, mağdur İ.Ö’nün uğramış olduğu zararının giderilebilmesi ve alacak hakkının güvence altına alınabilmesi için davalı firmanın tespit edilecek her türlü göç eder, taşınmaz mal varlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına önlem konularak, üçüncü kişilere devrinin önlenmesi talep edildi.

İ.Ö’nün almış olduğu kripto para biriminin piyasa değerlerinin anlık olarak ve geniş kapsamlı değişkenlik göstermesi sebebiyle, Türk lirası karşılığının hesaplanabilmesinin mümkün olmadığı aktarılan dilekçede, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 107/1. maddesi uyarınca bu davanın belirsiz alacak kapsamında açılma zorunluluğu bulunmuş olduğu, belirsiz alacak kapsamında fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1000 lira tutarındaki meblağın davalı şirket tarafınca ödenmesine karar verilmesi istendi.

Mahkeme davayı kabullendi

Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, mağdur İ.Ö’nün zararının giderilmesi için açmış olduğu alacak davasını kabul ederek, tensip tutanağını düzenledi.

Buna gore mahkeme, davalı Thodex şirketine, bu dava dilekçesinin tebliğinden itibaren yanıt dilekçesi ile ilk itirazlarını sunmaları için 2 hafta süre verdi.

Davacının da gelecek cevaba cevap vermesi için 2 hafta süre tanıyan mahkeme, taraflar arasındaki dilekçe aşamalarını sona ermesinin peşinden ön araştırma yapılması için gün belirlenmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, davalı şirket Thodex’e müzekkere yazılarak, davacı ile aralarında akdedilen sözleşmenin onaylı bir suretinin gönderilmesin istedi.

Akbank A.Ş. ile Halk Bankası A.Ş’ye müzekkere yazılarak, davacının Thodex hesabına yapmış olduğu ödemelere ilişkin banka dekontlarının gönderilmesini isteyen mahkeme, Türkiye Bankalar Birliğine müzekkere yazılarak da Thodex’in bütün hesaplarının mevduat bilgilerinin (hisse senedi, kasa aleyhinde) gönderilmesini kararlaştırdı.

Ön araştırma oturumu 9 Kasım’da

Mahkeme, davacı İ.Ö’nün avukatına, dava dilekçesinin hukuki deliller kısmında belirttiği davalı şirket defterleri, davalı firmanın tespit edilecek göç eder, taşınmaz malları, alacak hakları, banka hesapları ile kripto alım satım işlemlerine yönelik sözleşme, banka dekontlarının aslını ve onaylı örneğini sunmak suretiyle 2 haftalık süre verdi.

Davacı vekilinin, Thodex’in tespit edilecek her türlü göç eder, taşınmaz mal varlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına önlem konması talebinin ise davacı avukatının lüzumlu belgeleri sunduktan sonrasında değerlendirilmesini kararlaştıran mahkeme, ön araştırma soruşturma oturumunun ise 9 Kasım’da yapılmasına hükmetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *