TikTok’un CEO’su Zhang Yiming çekilme etti

Zhang Yiming, istifasıyla ilgili samimi açıklamalarda bulunmuş oldu. Yiming, kendini yönetici olarak yetersiz gördüğünü açıklarken daha yepyeni girişimlere odaklanacağını belirtti.

Yiming, firmanın blogunda bu senenin başından beri, uzun vadeli atılımları iyi mi daha iyi sürdürebileceğini düşündüğünü belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gerçek şu ki, ideal bir yöneticide olması gereken bazı becerilere sahip değilim. Organizasyonel ve piyasa ilkelerini analiz etmekle daha çok ilgileniyorum.”

Zhang, açıklamasında oldukça toplumsal olmadığını ve çevrimiçi olmayı, okumayı, müzik dinlemeyi ve hayal oluşturmayı; kısaca yalnız yapılabilecek etkinlikleri tercih ettiğini söylemiş oldu.

ABD – Çin gerilimi yaşanırken firmanın başındaydı

38 yaşındaki Zhang Yiming, on yıl ilkin kurduğu ve TikTok şeklinde popüler uygulamaların dahil olduğu ByteDance‘i ABD-Çin gerilimlerinin yaşandığı dönemde yönetti. TikTok, geçtiğimiz yıl kendini Washington ile Pekin arasındaki gerilimin içinde bulmuştu. Trump tarafınca dayatılan yasaklar ve firmanın satılması ile ilgili baskılarla savaşım etti.

Trump yönetimi, Çin video uygulamasını ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlamıştı. ByteDance, geçtiğimiz yıl Microsoft ve Oracle da dahil olmak suretiyle birçok potansiyel taliple TikTok’un ABD operasyonları aleyhinde görüşmeler yapmış oldu. Sonunda ByteDance, Trump ofisten ayrılana kadar satışı durdurabildi.

Şirket, TikTok’un Amerikan operasyonlarının tekrardan yapılandırılması mevzusunda ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi ile görüşmeler halletmeye devam ediyor. Biden yönetimi şubat ayında, selefinin ABD’de TikTok’u yasaklama çabalarını gözden geçirdiğini söylemiş oldu.

Eski bytedance çalışanları yepyeni CEO için “kukla” dedi

Liang Rubo’nun Zhang’in yerine geçmesi ile ilgili de söylentiler çıkmaya başladı. Eski ByteDance çalışanları, onu sadık bir Zhang askeri olarak tanımladı. Hatta kendisi için baş yöneticinin emirlerini yerine getiren kukla bile diyen oldu.

Sadece Zhang halefi Liang’ı paha biçilmez bir ortak olarak vasıflandırdı ve önümüzdeki altı ay süresince sorunsuz bir geçiş sağlamak için beraber çalışacaklarını söylemiş oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *