TikTok’un şarkıları iyi mi meşhur etmiş olduğu belli oldu

Megan Thee Stallion, Grammy ödülünü kabul etmek için sahneye çıktığında göz yaşları içinde Tanrı’ya, annesine ve yöneticilerine teşekkür etmişti. Oysa ki Savage şarkısını 1 numaralı hit haline getiren başka bir şeyden asla bahsetmedi: TikTok

İnsanların müzikle senkronize olan videolarının yer almış olduğu toplumsal ağ, yepyeni nesil için adeta bir hit makinesi. Megan Thee Stallion da şarkısını kendi dans figürleriyle milyonlara sunan ve gerçek adı Megan Jovon Ruth Pete olan bir TikTok kullanıcısı.

Her şey planlandı

Sadece Savage’ın başarısı aniden ortaya çıkmadı. Grammy ödüllü rapçi, TikTok yönetiminin kullanıcı verilerini çözümleme etmiş olduğu, Pete’e kendisini iyi mi tanıtacağı mevzusunda tavsiyede bulunmuş olduğu ve sonunda en iyi pazarlama kampanyasını sunmuş olduğu bir süreçten geçti.

TikTok spontane olmaktansa kontrollü bir halde ilerleyen bir toplumsal medya platformu. Şirket yöneticileri, hangi videoların viral hale geleceğini, kişiselleştirilmiş tavsiyeler sayfalarında hangi kliplerin görüneceğini ve hangi trendlerin yayılacağını belirliyor.

Peki TikTok’u bu kadar popüler hale getiren şey neydi?

Amerikalı gençlerden etkilendi

TikTok’un Amerikan kültürü üstündeki tesiri, Alex Zhu‘nun kurduğu dudak senkronizasyonu uygulaması Musical.ly ile başladı. Zhu, Çin’de büyüdü ve Zhejiang Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği okudu. Yazılım şirketi SAP SE’de çalışmak için San Francisco’ya gitti. Zhu, 2014’te Silikon Vadisi’ndeyken bir tren yolculuğu esnasında, telefonlarından müzik dinleyen ve video çeken Amerikalı gençlerden etkilendi ve ikisini tek bir uygulamada birleştirmeye karar verdi.

Zhu’nun planı müzik endüstrisi ile çalışmaktı. O sırada 36 yaşlarında olan Zhu, takıntılı bir halde kullanıcı davranışlarını izledi, hatta ilköğretim ve ortaokul çocuklarıyla etkileşim oluşturmak için düzmece hesaplar açtı.

Yatırıma devam etti

Çinli şirket ByteDance Ltd., 2017 senesinde Musical.ly’yi satın aldı. Bir yıl sonrasında, ByteDance CEO’su Zhang Yiming, platforma gelişmiş suni zeka teknolojisi ve yüz milyonları çekecek ortalama milyar dolarlık bir pazarlama bütçesi ekledi.

TikTok, kısa bir süre sonrasında indirmeleri çoğaltmak için içerik oluşturucuların, müzisyenlerin ve reklamcıların da para kazanmasını sağlamaya çalıştı. TikTok, yaratıcılar içinde bir sadakat duygusu uyandırmak için binlerce yıldıza, teknik destek ve üniversite eğitimi benzer biçimde her mevzuda destek olacak bireysel yöneticiler atadı.

Tavsiyelerle destekledi

Uygulama, reklamverenler için hangi hashtag’lerin ve özelliklerin mühim olduğu mevzusunda popüler içerik oluşturuculara tertipli olarak tavsiyelerde bulunmuş oldu. Ek olarak, içerik oluşturucularını markalar ve müzisyenlerle buluşturdu.

TikTok’ta ayda ortalama 20.000 dolar kazanan, 8,5 milyon takipçiye haiz 19 yaşındaki Gabby Murray, hangi videoların hazırlanacağına dair talimatlar içeren haftalık e-postalar aldığını söylüyor. Murray’nin verdiği bilgilere karşın, bir TikTok sözcüsü, uygulamada trendlerin hala organik olarak belirlendiğini söylüyor.

Ölçümleri dikkate alıyor

Vine’da çalışan Karyn Spencer, Amerikan teknoloji şirketlerinin kendilerini, içerik sağlayıcı olarak değil, platform olarak gördüklerini ve kullanıcıları belirli şeyler aleyhinde paylaşım hayata geçirmeye teşvik etmediklerini söylüyor.

Pete’in plak şirketi 300 Entertainment, geçtiğimiz senenin başlarında, Covid salgınından derhal ilkin TikTok ile Suga albümünü tanıtmak için çalışıyordu. Şirket başlangıçta kampanyasının odak noktalarından kabul edilen Captain Hook şarkısını seçti. Sadece TikTok, şirketi çeşitli ölçümleri seyretmek için platforma beş parça koymaya çağırdı. Ve TikTok kullanıcıları Savage’ı seçtiler. TikTok’un müzik ortaklıkları başkanı Isabel Quinteros Annous, kullananların şarkının parçalarını ileride kullanmak suretiyle hususi sesler klasörlerine kaydetme oranının devamlı arttığını belirtiyor.

Pazarlama kampanyalarına devam

TikTok, karantinanın ilk günlerinde Pete’i canlı bir etkinlik için ağırladı ve adını, Teksas’ta 20 yaşındaki bir TikTok kullanıcısı olan Keara Wilson tarafınca oluşturulan bir dans rutininden alan #SavageChallenge’ın popüler hale gelmesine destek oldu. Rapçi T-Pain ve öteki yıldızlar için benzer danslar yapması için işe alınan Wilson, Savage dansını yaratması için kendisine ödeme yapılmadığını söylemiş oldu.

Bununla beraber Pete’in şirketi etkisi altına alan bir pazarlama kampanyası yürüttü ve TikTok mega yıldızları Charli D’Amelio, Addison Rae, Hailey ve Justin Bieber #SavageChallenge videolarını 200 milyondan fazla takipçiye yayınladı.

Trump’tan gelen tehdit

Savage yükselen bir grafiğe haiz olurken, toplumsal medya platformu da ABD ile Çin içinde kötüleşen ilişkilerden meydana gelen siyasal bir krizle karşı karşıya kaldı. Amerikalı politikacılar TikTok algoritmalarının, Çin casusluğu için bir Truva atı olarak kullanılma potansiyeli ile ilgili endişelerini dile getirdiler.

Ağustos ayında Trump, ByteDance’ın bir bölümünü bir Amerikan şirketine satmasını yada bir ABD yasağıyla karşı karşıya kalacağını söylemiş oldu.

Sessizliğini korudu

ByteDance CEO’su Zhang, bir takım ABD teknoloji deviyle görüşmeler yapmış oldu sadece sonunda bu mevzuyu cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemeye karar vererek erteledi.

Ayrıca bir grup Amerikalı influencer, yasağın anayasal ifade özgürlüğünü ihlal edeceği suçlamasıyla Trump yönetimine dava açtı.

Bir moda tasarımcısı, bir güldürmen ve ortalama 8 milyon TikTok takip edeni olan bir müzisyenin liderliğinde gerçekleşen bu isyan oldukça dikkat çekici bir hareket oldu. 21 yaşındaki moda tasarımcısı Cosette Rinab Trump’ın tepkisiyle ilgili olarak TikTok’ta şu laflara yer verdi:

“TikTok, global alanda izleyici kitlesine ulaşabileceğiniz bir yer. Başkanın bu emri özgürlüğümüzü ihlal ediyor.”

Aslen TikTok’un sessizliğini koruması işe yaradı. Trump görevden alındıktan sonrasında yerine geçen Biden yönetimi, eski başkanın yasağını resmi olarak askıya aldığını bildirdi.

2020’de TikTok, Feysbuk’u geride bırakarak en oldukça indirilen uygulama oldu.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *