Toksik ilişki içinde olduğunuzu belirten 9 madde

Toksik ilişki; kişi bir ilişki içerisindeyken karşı tarafın hatalarını, kendine olan negatif tutumları görmez. Zaman içinde sorun fark edilirse bile bunun aşkı ayakta tuttuğunu böylelikle ilişkiye değişik bir boyut kattığını düşünür. Aslen olan durum bir ilişkide kendinizi mutsuz, her durumda kendinizi yetersiz ve bunun benzer biçimde negatif duyguları barındırıyorsanız ilişkiniz toksik ilişki sınıfına girmektedir.

•    Karşı tarafın size soğuk davrandığını hissedip bunun üzerine ne oluyor diye sormanıza karşın bir şey olmuyor demesine karşın size hala negatif davranıyor ise buna eylemsiz agresiflik denir. Devamlı olarak sorun var benzer biçimde hissedip sadece karşı taraf ile konuşmaya çalıştığınızda hiçbir şeyden bahsettirmiyor ise toksik ilişki yaşıyor olabilirsiniz.

•    İlişkinizin içinde devamlı olarak suçlanıp devamlı olarak neyi niçin yaptığınızı anlatmaya çalışıyorsanız sıhhatli bir ilişki yürütmediğinizin göstergesi olacaktır. Ihmal etmeyin ki kendinizi ifade etmek ve hesap vermek içinde ince çizgi bulunmaktadır. Bu durumda siz devamlı hesap verme durumundaysanız ilişkinizde kendiniz olmadığını gösterir.

•    Bir mühim nokta ise ilişkinizde partnerinizin devamlı olarak duygularında ani iniş çıkışların bulunması toksik ilişkilerin genel özelliğidir. Partnerinizin ne süre sinirli, ne süre mutlu olduğu anlaşılmaz.

•    Partnerinizle sürekli olarak devamlı aynı mevzu üstünde münakaşa yaşıyorsanız bu durum sonrasında üzerinizde bir yıpranma olacaktır. İlişki aslen iki kişinin de durumlardan zevk almış olduğu ve sizi hep bir ileri taşıyan durumdur. Sadece siz bu tarz şeyleri hissetmeyip devamlı aşağı çekildiğinizi düşünüyorsanız ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.

•    Partnerinizle birlikteyken size bir vaka üstünden devamlı şakalar yapmış olup, kendinizi sorgulamanıza niçin olup sonrasında hiçbir şey yokmuş benzer biçimde davranmasına böylelikle kendinizden kuşku duymanızı sağlarlar. Normal olarak şakalara güleceksiniz sadece bu şakalar kendinizden kuşku duymanızı ve aşağılanmanıza niçin olmayacaktır.

•    Sıhhatli ilişkilerde çiftler birbirinden bir şey yapacağında izin almazlar bu sebeple her iki tarafta kendini bilen kişiler olduğundan bu olgunluğa haizdir. Sadece toksik ilişkilerde karşılıklı olarak yapacağınız işlerde izin alma gereksinimi duyarsınız. En minik vakada eşinizden yada sevgilinizden onay almayı bekliyorsanız toksik ilişki yaşıyorsunuz anlama gelir.

•    Bir öteki nokta ise; ilişkinizde devamlı olarak ruhsal anlamda bitkin, bitkin hissetmenizdir. İlişkinizde iyi olarak geçirdiğiniz zamanlar gitgide azalıyor ve hatırlayamıyorsanız, fena zamanlar artmışsa ilişkinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

•    Partnerinizle beraber değişimler izah edebilirsiniz. Her insanın düşünceleri ve hayatlarına giren insanoğlu değişebilir. Sadece ilişkinizde bu değişimlere tahammül edemiyorsanız ilişkinizin sıhhatli olarak yürümesine engel olacaktır.

•    Son olarak ve aslen en mühim kısımdan bahsedecek olursak eğer bu da partnerinizin sizin asla ondan bağımsız olarak hayatınız yokmuşçasına devamlı olarak zaman geçirmenizi istemesidir. Öteki kişilere ayıracak vakti ve kendinizde o enerjiyi bulamıyorsanız ilişkinizi tekrardan gözden geçirmelisiniz anlama gelir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *