Toplam 13 milyar TL’lik beş yatırıma devlet desteği verildi

Bu gece piyasaya çıkan Resmi Gazete’de yer edinen 1504 sayılı Cumhurbaşkanı Sonucu ile Baykar, Kanyon, Rönesans Tüm ortaklık, Türk Havacılık ve Uzay Endüstri (TAİ) ve Asil Çelik’in gerçekleştirdiği toplam 13 milyar TL’lik bir takım yatırıma devlet yardımı verildi.

Karara bakılırsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın Teknik Müdürü olduğu Baykar’ın İstanbul’da 600 milyon TL yatırım ile kuracağı insansız hava araçları (İHA) ve akıllı sistem üretim tesisi için sekiz yıl süresince gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimi, sigorta prim desteği ve yatırım yeri tahsisi verilmesi öngörülüyor.

Karar kapsamında yatırım desteği alan projelerden bir diğeri de Rönesans Tüm ortaklık ile Cezayir’in devlet enerji şirketi Sonatrach’ın beraber oluşturmayı düşündüğü Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi yatırımı oldu.

Ortalama 8.2 milyar TL’lik yatırım tutarı öngörülen proje için de gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimi, sigorta prim desteği, gelir vergisi stopaj desteği ve nitelikli personel desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Devlet yardımı alan öteki projeler ise şunlar:

  • Kalyon’un Ankara’daki ortalama 2 milyar TL’lik güneş paneli üretim tesisi
  • TAİ’nin Ankara’daki 1.427 milyar TL’lik rüzgar tüneli tesisi
  • Asil Çelik’in Bursa’daki 852 milyon TL’lik yüksek nitelikli çelik ve süper alaşımlı malzemelerden dövme ürünler fabrikasıHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *