Toplumsal medyada yepyeni dönem, 1 Ocak’tan itibaren başlıyor

Toplumsal medya fenomenleri için 1 Ocak 2022’den itibaren yepyeni bir dönem başlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın yayınladığı tebliğe gore 2022 yılı için 880 bin lirayı aşmayan kazançlarda yüzde 15 stopaj ödenecek ve bu orana kadar bildiri verilmesine gerek kalmayacak. Elde edilmiş hasılatın tamamının oluşturulan banka hesabına yatırılmadığı yada tamamlanmamış yatırılmış olduğu tespit edilirse vergi cezası ile karşı karşıya kalınacak. Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine gore geçen yıl ortalama 20 bin kişinin bu platformlardan gelir elde etti. İşte haberinin ayrıntıları…

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine gore, bu tutara kadar getirilen kural dışı gerçek kişiler için geçerli olacak. Fenomenlerin bu istisnadan yararlanması için Türkiye’de kurulu bankalarda hesap açması gerekiyor.

Gelir vergisinden kural dışı tutulacaklar

Gelir İdaresi, toplumsal medya içerik üreticilerini “Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir ürün, hizmetin satın alınması için diğer kullanıcıları etkileyen, paylaşımlarının izlenmesi sayesinde reklam gelirinden pay alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek” olarak tanımladı. İnternet ortamındaki toplumsal ağ sağlayıcıları üstünden elde edilmiş kazançlar, gelir vergisinden kural dışı tutulacak.

Hesap açılması şartı

İstisnadan yararlanmak için bütün hasılatın tahsili için bankalarda hesap açılması şartı getirildi. Yurt dışındaki bir bankada oluşturulan hesap kural dışı kapsamında olmayacak. Fenomenlerin ikametgâhının bulunmuş olduğu yerdeki vergi dairesine başvurarak kural dışı kapsamındaki faaliyetlerine ilişkin olarak kural dışı belgesi alması gerekiyor. Başvurudan ilkin ticari kazanç yönünde gelir vergisi mükellefi olanların kayıtlı faaliyetlerinin kural dışı kapsamına giren faaliyetlere uygun olup olmadığına bakılacak.

Süre bir ay

Ticari kazanç yönünden bir mükellefiyet yoksa kural dışı belgeleri alınabilecek. İstisna belgelerinin bankaya ibraz tarihinden itibaren bir ay için banka hesabına ilişkin bilgilerin vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Mesela, ticari kazancı bulunmayan Mustafa Bey, Şubat 2022’de vergi dairesin başvurdu ve kural dışı belgesi talep etti.

Vergi dairesi bu kişiyle ilgili mükellefiyet tesis ettikten sonrasında kural dışı belgesi verecek. Bu belge faaliyetiyle ilgili hasılatın öğrenim edileceği banka hesaplarının açılışında kullanılacak. Mevcut hesaplar da kural dışı belgesinin ilgini bankaya ibrazıyla hasılatın öğrenim etmesi için kullanılabilecek.

Youtuber ve uygulama geliştiricilerin kira, faiz şeklinde başka çalışmalarından meydana gelen kazanç ya da iratlarının bulunması, yüzde 15 stopaj kesintisine doğal olarak olmalarına engel teşkil etmeyecek. İstisnaya ilişkin şartların taşınmadığının tespiti halinde, tamamlanmamış gerçekleşme eden vergi gecikme faiziyle beraber öğrenim edilecek. İstisnadan yararlanmak için dördüncü gelir diliminde yer edinen tutarın aşılmaması gerekiyor.

2022 için belirlenen meblağ 880 bin TL

İstisna uygulamasında söz mevzusu tarifenin dördüncü gelir diliminde yer edinen tutarın aşılıp aşılmadığı, takvim yılı sonu itibarıyla her bir yıl için ayrı ayrı değerlendirilecek. Gelecek yıl için belirlenen meblağ 880 bin lira olup hesaba yatırılan bütün ödemelerden kesintiyi bankalar meydana getirecek, muhtasar bildiri ile beyan edip ödenecek.

Başvurmayan beyan esasına geçer

Yepyeni dönemde YouTuber‘lar başta olmak suretiyle sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek. Kendisi başvurup banka hesabı açmayan istisnadan yararlanamayacak, beyan esasına geçecek. Kazanç 880 bin liranın üzerindeyse istisnadan çıkıyor. Beyan esasına geçilmesi kazanca gore tespit edilecek. Elde edilmiş hasılatın tamamının oluşturulan banka hesabına yatırılmadığı yada tamamlanmamış yatırılmış olduğu tespit edilirse vergi cezası ile karşı karşıya kalınacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine gore, geçen yıl ortalama 20 bin kişinin bu platformlardan gelir elde etti. 2018-2020 yıllarında meydana getirilen çalışmalarda bir tek bir toplumsal medya platformu işleticisi üstünden averaj 14 bin kişinin ortalama 4 milyar lira gelir elde etmiş olduğu belirtiliyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *