Toros Dağları’nın eteklerinde bahar, yüksek kesimlerinde kış yaşanıyor

Konya’nın Beyşehir ilçesi ile Isparta il sınırında yer edinen şehir ormanlarının çevrelediği Orta Toros Dağları’nın zirveleri karla kaplıyken, alçak kesimlerde ise ilkbahar mevsimi tesirini gösteriyor. Senenin büyük kısmında kar yağışının ve soğuk havanın etkili olduğu Beyşehir ilçesinde aylarca ahır ve ağıllarda kalan hayvanlar, havanın ısınmasıyla meralarda otlamaya başladı. Hayvanların dağların eteklerini süslediği Konya’da, karın erimesiyle su seviyesi artan şelalelerde güzel görüntüler ortaya çıktı.

Karların erimesi ile Göksu Şelalesi başta olmak suretiyle, Antalya sınırında yer edinen Uçansu Şelalesi ile Isparta sınırında yer edinen Pınarözü Şelalesi’ndeki güzellikler seyrine doyulmaz görüntüler oluşturdu. Şehir ormanlarında şelalelerin etrafındaki bazı ağaçların yoğun suyla köklerinden sökülüp naturel köprüler oluşturduğu görüldü.

İlkbaharın gelmesi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla alçak kesimlerde tabiat ananın tazelenişi seyredilirken, Orta Toros Dağları’nın doruklarının ise hala karla kaplı olduğu görüldü.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *