TRT, Rıdvan Dilmen’in maaş mevzusuna son noktayı koydu

TRT, %100 Futbol programında yorumculuk meydana getiren Rıdvan Dilmen‘in maaşıyla ilgili tartışmalara cevap verdi. Kurumdan meydana getirilen açıklamada, Dilmen’e program için aylık 60 bin TL teklif edilmiş olduğu, Dilmen’in para kabul etmeden parasız çalmış olduğu ifade edildi.

Dilmen’e teklif edilen ücretin daha ilkin söylenmemesinin sebebi ise “Bir yandan Kurum bünyesinde çalışanların kişisel bilgilerini diğer yandan TRT‘nin piyasadaki rekabetçi niteliğini korumak arzusudur. TRT’nin marka değeri yüksek bir spor yorumcusuna yaptığı teklifin bilinmesi rekabet gücünü zedeleyen bir faktördür” denilerek açıklandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“TRT Spor’da gösterilen “%100 Futbol” programında yer alması için Sayın Rıdvan Dilmen’e aylık 60 bin TL teklif edilmiştir. Sadece kendisi bu teklife karşılık TRT bünyesinde parasız emek verme isteğini dile getirmiştir. Bu çerçevede, Sayın Rıdvan Dilmen’e bugüne dek hiçbir ücret ödenmemiştir.

Daha önceki açıklamamızda bu durum, “Spor yorumcularımız, devlet televizyonunda yer almanın gururunu ve itibarını her türlü maddi kazanımın üstünde tutmaktadır” şeklindeki ifadelerle kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Sektör koşulları kamu yayıncısı olan TRT için de geçerlidir. TRT tarafınca Sayın Dilmen’e teklif edilen ücretin bugüne dek açıklanmamasının sebebi, bir taraftan Kurum bünyesinde çalışanların kişisel bilgilerini öteki taraftan TRT’nin piyasadaki rekabetçi niteliğini korumak arzusudur. TRT’nin marka kıymeti yüksek bir spor yorumcusuna yapmış olduğu teklifin bilinmesi rekabet enerjisini zedeleyen bir faktördür. Meselelere yönelik görevli yaklaşım bu duruşu gerektirmektedir.

TRT’nin toplumsal medyada belgesiz bir halde paylaşılan her yalana yanıt verme benzer biçimde bir zorunluluğu yoktur.

TRT yönetimi, bütün çalışmalarında kamu menfaatlerini koruma açısından sorumluluğunun bilincindedir. Bu mevzuda düzmece bir erdemlilik perdesi arkasından üstünlük taslayan tavırların kabul edilmesi mümkün değildir.

TRT’nin yükselen başarısının, yalan kıskacıyla sekteye uğratılmasına ve yıpratılmasına izin verilmeyecektir.

Son olarak, bu mevzuda yalan ve iftiraları ortaya atanlarla hukuki mücadelemizin devam edeceğini tekraren belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *