TSI Motora LPG Uyar mı? Detaylı Ifade


LPG ‘li yakıt sistemleri senelerdir yükseliş gösteren benzin tutarları neticesinde ortaya çıkmış bir üründür. Araçlardaki teknolojik yapılarında gelişmesi sonucunda bu sistemler fazlasıyla gelişim göstermiş ve kullanımı günden güne artmıştır. Zaman içinde ortaya çıkan TSI motorlar şu demek oluyor ki performans motorları yüksek tazyik ve direkt püskürtme ile iş koşturmacasındadır. Bu tip motorlar piyasaya çıktığında “LPG ‘li kullanılabilir mi?” sorusu üstünde otomotiv mühendisleri uzun süre çalışmışlardı. Fakat bu motor için bir ara kit bulunmadığından sebebiyle senelerce insanoğlu TSI motorlu araçlara LPG yakıt sistemi taktıramadı.

TSI Motora LPG Takılır mı?

TSI motorları aslen güce bağlı olarak düşük yakıt tüketimi sunma amacı ile yapılmıştır. Fakat tork güçleri yüksek olan bu motorlarda kullanıcılar LPG sisteminin bir zorunluluk olduğu kanısındaydı. Uzun uğraşlar sonucu doğru kit bazı firmalar tarafınca üretildi. Bu kitler öteki atmosferik motorlu araçlarda kullanılan kitlerden farklıydı. Bu yüzden günümüzde satılan bu kitler düzgüsel bir LPG sistemine gore daha yüksek bir fiyata haiz. Averaj olarak 5000 TL ve 10000 TL içinde değişim göstermekte.

TSI motorlu araçlar üstünde meydana getirilen testlerin geneli LPG sistemi taktırılan araçlarda performansın düştüğünü anlatmaktadır. Doğal olarak ki alınan randımanlar markadan markaya farklılıklar göstermektedir. Kitlerin büyük bir çoğunluğu motora püskürtülen gazı sıvı bir hale çevirerek kullanmaktadır. Bazı kullanıcılar ise performanstan yitik olmadığını fakat ekonomik bir tutum sağlayamadığını belirtmiştir.

Netice olarak TSI motora LPG takılır mı? sorusunun cevabı, LPG ‘li bir yakıt sistemine geçiş yapmanız mümkün. Bazı araçlarda tutum etmiş olduğu ve herhangi bir zarar vermediği söyleniyor. LPG ‘li araçların en büyük dezavantajı ise ani kalkışlarda benzinden alınan verimin alınamıyor oluşudur. Fakat TSI motorlara uygun olan sistemlerde gazı sıvıya dönüştürerek püskürtme işlemi gerçekleştiği için bu durumun gözlenmediğine dair verilere ulaşmak mümkündür.

Jetta 1.4 TSI LPG Uyumu

İlk olarak devletimizde en oldukca tercih edilen markalardan Volkswagen grubunun Jetta modelinde kullanılan bu motor için uyumlu LPG yakıt sistemleri bulunmaktadır. Birçok kullanıcı kullanmayı tercih etmese bile, aracına LPG taktıran Jetta sahipleri problem yaşamadıklarını fakat oldukca aşırı bir ekonomik tutum sağlamadığını anlatmaktadır. Bilhassa Jetta ‘nın yüksek beygire haiz olan modellerinde yükselen yakıt tutarları ile artış gösteren tüketimin önüne geçmek isteyen kullanıcılar için oldukca mantıklı bir tercih benzer biçimde durmuyor. Aracın motoru ani basınçla motoru harekete geçirdiği için sıkışan gaz tamamen sıvı halde püskürtülüyor. Bu sırada yaşanmış olan yakıt kaybı iktisat tasarrufunun önüne geçiyor.

Yakıtta kullanılan gaz öteki gaz halindeki maddeler benzer biçimde aslen sıvının genleşmiş halidir. LPG yakıt tüpleri devamlı kapasitesinin altında olacak şekilde gazı alabilir. Örnek verecek olursak 42 Litrelik bir tank 33-34 litre gaz almaktadır. Sıvıya çevrilen bir LPG sisteminde yakıt gaz olarak değil yine sıkıştırılarak sıvı haline dönmektedir. Bu durumda büyük bir gaz hacmi ansızın dönüşerek harcanacaktır. Tam olarak bu yüzden yüksek rakamlar ile yakıt tasarrufu sağlamanız oldukca mümkün gözükmemektedir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *