Türk basketbolunun efsaneleşmiş adı Nur Germen yaşamını yitirdi

Galatasaray basketbol takımının eski kaptanlarından, Ulusal Ekip eski baş antrenörü, Türk basketbolunun unutulmaz isimlerinden Nur Germen 73 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Nur Germen kimdir?

1948 senesinde Ankara’da doğan Nur Germen, 76 kez genç ve A Ulusal seviyesinde maça çıktı. 1971 ve 1975 yıllarında Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılan basketbol ulusal takımımızda forma giydi. Sporculuk kariyerinde TED Kolejliler, Galatasaray, Muhafızgücü, TOFAŞ ve Yenişehir formaları giydi.

1972 senesinde etken sporcuyken Galatasaray Lisesi’nin adam basketbol takımını çalıştırmaya başladı. Galatasaray’da 1983 senesinde destek antrenörlük yaparak 1. Ligde çalıştırıcılık kariyerine başlamış olan Germen, 1984-85 sezonunda A takımının başına geçti ve sarı-kırmızılı takımın 16 yıl aradan sonrasında Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu olmasında hisse sahibi oldu. Bu başarısına karşın 1985-86 sezonunun başlangıcında görevine son verildi.

1987-88 sezonunda tekrardan Galatasaray’la anlaşan ve menajerlik görevine getirilen Germen, başarısız bir sürem geçiren ve bir ara küme düşme potasına inen sarı-kırmızılı takımın Amerikalı antrenörü Jack Avina ve Basketbol Şube Sorumlusu Faruk Devam eden ile problemler yaşadı ve görevinden ayrıldı.

1991-92 sezonunda Çukurova’ya geçirme olan Aydan Siyavuş’un yerine Karşıyaka’ya alıştırmacı olan Germen, takımının başlangıcında 26 maçta 10 yengi aldı ve ekibi 11. sırada yer alınca play-off’tan uzak kaldı.

Karşıyaka’nın sözleşme imzalamaması üstüne Germen bu kere millî takımın başına getirilen Aydan Siyavuş’un çalıştırdığı Çukurova’nın antrenörlüğüne geldi. Sadece bu kulübün 1992 yazında sportif faaliyetlerine son vermesi üstüne 1992-93 sezonunu ekip çalıştıramadan geçirmek mecburiyetinde bırakıldı.

25 Mayıs 1993 tarihinde ise, Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesinde Galatasaray’la anlaşan Aydan Siyavuş’un yerine millî takımın antrenörlüğüne getirildi. 12 yıl aradan sonrasında katılınan Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda beklenen sonucu alamayan, 1995 Şampiyonası elemelerinin ilk maçlarında 3 karşılaşmada 3 yenilgi alan Germen Türkiye Basketbol Federasyonu tarafınca görevden alındı ve yerine Çetin Yılmaz getirildi.

2007 Haziran ayında Galatasaray Basketbol Şubesi Genel Koordinatörlüğü’ne getirildiyse de, sarı-kırmızılı takımın Türkiye Kupası’ndan elenmesi üstüne görevine son verildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *