Türk Sanat Müziği’nin usta adı İnci Çayırlı yaşamını yitirdi

Türk Sanat Müziği‘nin usta isimlerinden, koro şefi ve devlet sanatçısı 86 yaşındaki İnci Çayırlı‘nın bugün akşam saatlerinde İstanbul’da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Çayırlı’nın ölüm haberini sanatçı İlkin Defne kendisine ilişkin toplumsal medya hesabından duyurdu.

Defne, yapmış olduğu açıklamada “O üzücü an ne yazık ki geldi. Kıymetlimiz, öğrencisi olmaktan onur duyduğum Türk Müziğimizin medâr-ı iftihârlarından, sevgili İnci Hoca’mızı az önce kaybettik. İnci Çayırlı‘ya Ulu Tanrı’dan rahmet, hepimize başsağlığı, başta kızı Canan Atalay olmak üzere tüm geride kalanlarına sabır ve metanet dileriz” dedi.

İnci Çayırlı kimdir?

İstanbul’da hayata merhaba dedi. Çamlıca Kız Lisesi’ni tamamlamış oldu. Bestekâr dayısı Fahri Kopuz’un teşvikiyle müziğe başladı ve 1953 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sâdi Yâver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 senesinde İstanbul Radyosu’na girdi. Bununla beraber Münir Nurettin Selçuk korosunda da uzun seneler çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. Yurt içinde ve yurt haricinde oldukca sayıda konser verdi. Popüler müzik plakları da meydana getiren sanatçı bu alanda bir de altın plak sahibidir.

1977 senesinde İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği halletmeye başladı. 1977-1985 yılları aralığında İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988’den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi.

1990 senesinde Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, çekilme etmiş olduğu 1995 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Günümüzde Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunmuş olduğu Tarihin Arka Odası isminde programda sunuculuk yapmış oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *