Türk spor medyasını yasa boğan ölüm! Usta gazeteci Saim Altunterim yaşamını yitirdi!

Bulvar, Tercüman, Fotospor Gazetelerinde senelerce vazife meydana getiren duayen spor muhabiri İbrahim Saim Altunterim vefat etti.

Medya Radar’ın haberine nazaran, evinde geçirdiği bir hastalık sonrası Beylikdüzü Kolan Hastanesi‘ne kaldırılan Altunterim, burada meydana getirilen bütün müdahalelere karşın yaşamını yitirdi.

Duayen ismin cenazesi Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde saat 15.00’te kılınacak olan cenaze namazı sonrası Yakuplu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türk Basın Zamanı’nde ilklere imza attı

Gazetelerin bile web sitelerinin olmadığı dönemde Saim Altunterim, Türkiye’nin ilk spor sitesini turkfutbol.net’i kurarak Türk İnternet Medyasında bir ilke imza atmıştı. Kendi öz sermayesi ile çıkarttığı Süper Malatya Gazetesi, Türk Basın Tarihinde, dağıtımı, ustalaşmış bir dağıtım şirketi tarafınca yapılarak bayilerde satılan ilk Mahalli Gazete olarak tarihe geçmişti.

Saim Altunterim kimdir?

Aslen Malatya Pütürgeli olan Saim Altunterim, 1960 senesinde Fatih’te dünyaya geldi. Şehremini Lisesi’ni tamamlamış oldu. 1982’de Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. 21 Eylül 1979’da eşi Hülya hanımla evliliğe ilk adımını attı.

1982’de Bulvar Gazetesi spor servisinde gazetecilik mesleğine başladı, 1983’te Tercüman Gazetesi ekibine geçti.

1989 senesinde, Birol Ender’in kurduğu Fotospor gazetesine geçirme oldu. Fotospor Gazetesi’nin muhabir ekibini kurdu ve 55 kişilik ekibin yöneticiliğini yapmış oldu.

Altunterim 2008’de memleketi olan Malatya’nın ilk uydu kanalı, Kanal 44’ü uydudan gösterim hayatına taşıdı. Medyanın bütününü ifade edecek Medya Mühendisliği terimini geliştirdi ve tescilini aldı. Altunterim, TSYD ve TGC üyesiydi.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *