Türkiye, BionTech ile 60 milyon doz aşı için antak kalma sağlamış oldu

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ilaç üreticisi BioNTech, Türkiye’ye 60 milyon doz corona virüsü aşısı daha sağlanması için Sıhhat Bakanlığı ile antak kalma imzaladı. Aşıların tamamı bu yıl içinde teslim edilecek.

Sıhhat Bakanlığı ile iki şirket içinde meydana getirilen bu ikinci anlaşmaya gore Sıhhat Bakanlığı’nın bunun üstüne 30 milyon doz daha aşı alımı için opsiyonu olacak.

Sıhhat Bakanlığı’nın Aralık ayında yapmış olduğu ilk antak kalma ile bir araya vardığında Türkiye böylece 120 milyon doz corona virüsü aşısı almış olacak.

Şirketlerin yayımladığı bültene gore aşıların tamamı bu yıl içinde teslim edilecek.

Açıklamada Pfizer Türkiye Ülke Müdürü Cem Açık’ın, “Bu anlaşma ile Türkiye’nin COVID-19 aşılama çalışmalarının daha da ilerleyeceğini ümit ediyoruz. Pfizer, Türkiye’de kamu sağlığına katkı sağlamaya kararlıdır ve küresel salgına karşı BioNTech gibi bir ortağa sahip olmaktan gurur duymaktadır” ifadesi yer aldı.

Günde 1 milyon dozun üstünde aşı yapabilme kapasitesi olan Türkiye kafi aşı bulunamadığı için aşılama hızında kapasitesinin fazlaca peşinde kaldı.

Aşılama emek harcamaları Ocak ayında başladığında günde 800,000 kişiye kadar çıkan aşılama hızı hemen sonra geriledi. Aşılamanın başlangıcından bu yana geçen 127 güne bakıldığında her gün averaj 122,000 şahıs ilk doz aşısını olurken, ikinci doz dahil olmak suretiyle toplam günlük aşılama averajı 212,000 oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *