Türkiye NFT Sektöründe Ne Durumda?

İnternet ortamında orijinalliği blok zincirle doğrulanan ve dijital pazar yerlerinde satışa çıkarılan dijital sanat eserleri şu demek oluyor ki NFT’ler, sanatın yepyeni bir boyutunu temsil ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Son zamanlarda süratli bir yükseliş gerçekleştirerek yaşamımıza giren NFT’ler, her geçen gün daha da popüler bir hal aldı. Adını çokça duymaya başladığımız NFT’lere dünya genelinde Meşhur adlar akın etmeye başladı. Peki, Türkiye’de durum iyi mi? Türkiye’de NFT sektörüne girmiş kendi alanında Meşhur adları sizler için derledik.

Çizer Tarık Tolunay

İstanbul’un tarihini ve bugününü yansıtan çizimleriyle Meşhur, çizer Tarık Tolunay, eserlerini NFT olarak satışa çıkartmıştı. Pandemi eseri olarak Eminönü, Zamanı Galata ve Karaköy’ü resmeden şehir çizer Tarık Tolunay’ın NFT eseri 36.000 dolara şu demek oluyor ki 20 Ethereum olarak satıcısını buldu. İranlı koleksiyoner tarafınca satın alınan Pandemi adlı NFT yaratı, Türkiye’de NFT tarihinin ilk dönüm noktası. Tolunay’ın bu hamlesiyle Türkiye’den ilk kez bir sanat eserinin dijital olarak satışı gerçekleşmiş oldu.

Gazeteci Cüneyt Özdemir

Cüneyt Özdemir’in NFT olarak satışa çıkardığı bir Twitter paylaşımı, 10 bin dolara alıcı buldu. Özdemir, bu satıştan elde etmiş olduğu geliri Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladı. Gazeteci Cüneyt Özdemir NFT olarak satışa sunmuş olduğu tweeti 10.000 dolara şu demek oluyor ki 5.9 Ethereum’a satıldı. Cüneyt Özdemir bu geliri eğitimde fırsat eşitliği misyonu olan sivil cemiyet örgütü Darüşşafaka Cemiyetine bağışlayarak eğitime destekte bulunduğunu Twitter hesabından duyurdu.

Tasarımcı Murat Temiz

Tasarımcı Murat Temiz’ın, bir pikselin görüntüsünün yer almış olduğu NFT sanat eseri açık artırmada 1,36 milyon dolara satıldı. Temiz’ın eserlerinin yer almış olduğu müzayedede, 1,36 milyon dolara satılan Px adlı emek harcama tek bir pikselin görüntüsünden oluşuyor. Yaratı için başlatılan açık artırma ortalama 90 dakika sürdü. Müzayedede Temiz’ın NFT sanat eserlerinin satışından toplamda 16,8 milyon dolar elde edildi. Sanatçı, NFT olarak en oldukça satış meydana getiren ikinci sanatçı konumunda. NFT dünyasında toplamda 268 değişik sanat eseri bulunuyor. Temiz için kripto dünyasının en pahalı sanatçısı tanımı yapılıyor.

Yazar Zeynep Bugay

Yazar Zeynep Bugay edebiyatta NFT öncüsü oldu. İlk öyküsü “Anne”yi Rarible üstünden açık artırmaya çıkardı. Son çıkan “Proti Adası’nın Esrarı” romanının da esin kaynağı olan 2016’da yazdığı öykü, el yazısı metniyle 3 ETH’ye şu demek oluyor ki 10.300 dolara alıcı buldu. Bugay’ın son romanı yazarken gene el yazısı ile tuttuğu notlar da öykünün yepyeni sahibine armağan edildi.

Şef Maksut Aşkar

View this post on Instagram

A post shared by Maksut Askar (@maksutaskar)

Neolokal kurucu şefi Maksut Aşkar, kendi yiyecek tariflerini NFT olarak satışa sunmaya başladı. Neolokal’in kurucu şefi Maksut Aşkar, kendi tariflerini NFT’ye dönüştürerek gastronomi dünyasında bir ilk olmayı başardı. Aşkar’ın koleksiyonu OpenSea’de yerini aldı.

Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray, kurucusu ve bir numaralı üyesi Ali Sami Yen NFT koleksiyonu ile başlayarak, sürem süresince kulüp tarihinin mühim vakalarını vurgulayan bir koleksiyonu piyasaya sürdü. Böylelikle Galatasaray, Türkiye’nin ilk spor kulübü NFT koleksiyonu çıkartan ekibi oldu.

Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu

Internasyonal dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun “Fütüristik Şehzade” adlı eseri ile NFT sanal sahipliğini dünyada ilk kez gerçek bir yaratı olarak dokunsal hale getirdi. Yaratı, 16. Contemporary Istanbul, 7-10 Ekim 2021 tarihleri içinde Tersane İstanbul’da düzenlenen sergide sunuldu. Neziroğlu’nun NFT’lerini incelemek için Rarible’yi ziyaret edebilirsiniz.

Karikatürist Selçuk Erdem

Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Selçuk Erdem de NFT yaşamına kayıtsız kalmadı. Erdem, Fluffy Polar Bears adlı NFT koleksiyonunun 25 Ekim’de satışa çıkacağı duyuruldu. Internet sayfasında yer edinen bilgilere nazaran her bir “Polar Bear” 0.077 ETH karşılığında mint edilebilecek.

Güldürmen Cem Yılmaz

Son olarak NFT trendine katıldığını Twitter üstünden duyuran bir başka Meşhur isim güldürmen Cem Yılmaz oldu. Yılmaz, OpenSea platformu üstünden NFT çizimlerini satışa sundu. Meşhur komedyenin NFT eserlerine 14 Ekim’e kadar teklif verilebilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *