Türkiye’de 5G için tarih belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, yerli 5G teknolojileri için heyecanın katlanarak arttığını açıkladı.

5G ihalesi 2022’de yapılacak

2020 senesinde 5G kontrol şebekelerini deneyerek mühim başarı sağladıklarını belirten Sayan, “2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sayan, 5G‘ye yönelik çalışmalarda, şebekelerin yerlileştirilmesinin en mühim öncelikleri içinde bulunduğunu altını çizdi.

2018’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Informasyon ve İletişim Teknolojileri Kurumu‘nun (BTK) destekleriyle OSTİM bünyesinde kurulan Komünikasyon Teknolojileri Kümelenmesinin (HTK) Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Projesi’nde ilk demolarının mart sonu itibarıyla tamamlandığı bilgisini veren Sayan, 5G yepyeni radyo, çekirdek şebeke, şebeke yönetim sistemi, radyolink şeklinde ürünlerin Ar-Ge süreçleri ile prototiplerinin hazırlandığını bildirdi.

Sayan, 26 Mayıs’ta Komünikasyon Teknolojileri Kümelenmesi ile bu ürünlerin son halinin demolarını etkinlikle kamuoyuna duyuracaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bundan sonraki süreçte de ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Hedefimiz, dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden olmak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası olan 5G, Dijital Türkiye’nin gelişim sürecinde itici güç olacak. Bu gayeyle var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *