Türkiye’de aşılanan kaç şahıs Covid oldu? Bilim Kurulu üyesi sayıları deklare etti!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, corona virüse karşı meydana getirilen aşılamaya ilişki değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Bununla beraber Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. İlhan, ikinci doz aşıyı olmasının üstünden iki hafta geçen doğrusu ‘bağışık’ denebilecek seviyeye ulaşan kişilerle ilgili şu bilgiyi verdi:

– 1 milyon 300 bin vatandaşımızdan bir tek 852 şahıs hastalık tanısı aldı. Bunların içinde de bir tek 53 tanesi hastanede yattı. Yoğun bakımda yatan bir tek beş şahıs söz mevzusu. Beş kişiden üçü de taburcu oldu. Bunların hiçbiri entübe değil, yaşamını yitirmiş değil.

Amaç insanların ağır hastalık geçirmesini engellemek

– Demek ki aşı hakkaten oldukça etkili oluyor. Esasen aşıda da amaç insanların ağır hastalık geçirmesini engellemek. Bir ihtimal hastalığa yakalanmasını engelleyemiyor fakat yakalanan kişiler ağır hasta olmuyor, yoğun bakımlık olmuyor, entübe olmuyor, hayatlarını kaybetmiyor. Bütün vatandaşların tereddüt etmeden aşı olmaları virüsle mücadeleye oldukça ciddi katkı elde edecektir.

Kısa sürede aşıda ikinci gruba geçilecek

Prof. Dr. İlhan, corona virüsüyle mücadelede iki yöntem bulunduğunu belirterek, şu şekilde konuştu:

– Biri virüse asla yakalanmamak, fizyolojik mesafe, maske ve hijyene dikkat ederek. Bunun yanında bir de aşımız var. Dünya 2020 sonbaharından itibaren aşılamaya başladı.

– Ikimiz de Türkiye Cumhuriyeti olarak ocak ayının başlangıcında aşılamaya başladık. Geldiğimiz noktada Türkiye’deki ilk aşılamadan bu yana tam 2 ay geçti sayılır. Bu 2 aylık süre diliminde de 10 milyon 400 binden fazla aşı yaptık. 2 milyon 600 bini de bunların ikinci dozu. Bir başka ifade ile ortalama 700-800 bin kadar sıhhat çalışanımızı ikinci dozda aşıladığımızı öngörürsek bu, 1 milyon 800 bin kadar 65 yaş üstü büyüğümüzü aşıladığımız anlamına geliyor.

– Oldukca kısa sürede ikinci gruba geçilecektir. Her iki grubun aşılanması tamamlanırsa corona virüsü için bir fazlaca aşama kat etmiş olabileceğimiz kanısındayım.

İstanbul Doktor Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ise şunları söylemiş oldu:

Bu verileri bilimsel bir kanıt olarak kabul etmek doğru olmaz. 2. doz aşı yapıldıktan sonrasında geçen süre oldukça azca uzun dönemde sonuçların ne işe yaradığını aşı yapıl(a)mayan kişiler ile kıyaslamak gerek. Sadece bir gözlem olarak aşının hastane yatışlarını ve ölümleri azalttığı söylenebilir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *