Türkiye’de uygulanan aşıların antikor seviyeleri ortaya çıktı

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgına karşı aşılama kampanyaları aralıksız sürüyor.

Ortaya çıkan varyantların arkasından aşıların etkinliği sual işaretleri oluştururken, Türkiye’de kullanılan iki corona virüsü aşısıyla ilgili mühim bir emek harcama gösterildi.

Elit tıp dergisi The Lancet’te yer edinen çalışmada PfizerBioNTech’in mRNA aşısı ve Sinovac’ın geleneksel yöntemle geliştirdiği corona virüsü aşısı karşılaştırıldı. Hong Kong’da meydana getirilen çalışmada değişik aşılarla meydana gelen aşılamanın tesirleri incelendi.

Varyantlara karşı daha koruyucu

Araştırmaya gore Hong Kong’da iki doz PfizerBioNTech aşısı meydana getirilen sıhhat çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar söz mevzusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu bulunduğunu gösterdiğini savundu.

Olay sayılarında fark yaratıyor

Bloomberg’in haberine gore, PfizerBioNTech ve Moderna’nın mRNA aşılarını kullanan ABD ve İsrail şeklinde ülkelerde hastalığın yayılma hızının yavaşladığı açıklandı.

Çin’in geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısı kullanılan ülkelerde olay sayılarında bu seviyede bir düşüş olmadığı sadece ağır vakaları ve ölümleri engellediği vurgulandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *