Türkiye’nin favori emojisi belli oldu

Feysbuk Dünya Emoji Günü‘nü kutlamak amacıyla Türkiye‘deki kullanıcılar tarafınca en oldukça kullanılan emojiler paylaştı.

Firmanın paylaşmış olduğu bilgilere nazaran, Feysbuk‘ta geçtiğimiz 3 ay içinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişim gösteriyor.

Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında hanımefendilerin erkeklerden daha çok emojili gönderi paylaşmış olduğu gözlenirken Türkiye genelinde en oldukça kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji oldu.

Emoji kullanımında kadın-erkek ayrımına gidecek olursak; hanımefendilerin ilk 5’inde öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz varken adamların ilk 5’inde mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkahaya boğulan emoji, kırmızı kalp ve gözlerle gülen emoji var.

Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en oldukça rağbet gören emoji mutluluk gözyaşları döken emoji olurken, bunu kırmızı kalp ve kahkahaya boğulan emoji takip ediyor.

Y jenerasyonunun en oldukça kullandığı emoji ise mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş emoji ve aynı Z jenerasyonunda olduğu benzer biçimde kahkahaya boğulan emoji.

X jenerasyonu ile bu öteki iki jenerasyonda ortak emoji kullanımı çıkmadığı görülüyor; katlanmış eller emojisi öne çıkarken, bunu öpücük atan yüz ve gül emojileri takip ediyor.

Türkiye‘de en oldukça kullanılan emojiler içinde doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan var. Öne çıkan başka bir veri ise yepyeni gelen emojiler içinde zeytin emojisinin bulunması.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *