Twitter, yepyeni özelliği ‘Güvenlik Modu’ kontrol ediyor

Toplumsal medya platformu Twitter, rahatsız edici etkileşimleri ortadan kaldırmak için “Güvenlik Modu” adını verdiği yepyeni özelliği kontrol ettiğini duyurdu.

Özellik ilk olarak dil ayarları İngilizce olan iOS, Android ve Twitter.com üstündeki minik bir kontrol grubunda etken olacak.

BBC Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa Güvenlik Modu, nefret söylemlerinde bulunan ya da insanlara devamlı istenmeyen yorumlar gönderen hesapları işaretleyecek ve yedi gün süresince engelleyecek. Engellenen kişiler bu süre süresince engellendikleri hesabı takip edemeyecek, Tweet‘lerini göremeyecek ve ileti atamayacak.

Özellik etkinleştirilmesi durumunda otomatikman çalışacak ve kullanıcıları istenmeyen istenmeyen paylaşımlarla uğraşma yükünden kurtaracak.

Sadece kullanıcılar otomatikman engellenen hesapları görebilecek ve istenmesi durumunda engeli kaldırabilecek.

Ayarlar sekmesi üstünden etken hale getirilebilecek olan özellikte sistem hem paylaşımları hem de paylaşımı icra eden hesapları değerlendirecek. Kullanıcının takip etmiş olduğu yada çoğunlukla etkileşimde bulunmuş olduğu hesaplar otomatikman engellenmeyecek.

Twitter‘ın İngiltere Kamu Politikası Başkanı Katy Minshal, Twitter‘da güvenlik deneyimleri üstünde daha çok denetim sağlama mevzusunda büyük adımlar atmış olmalarına rağmen yapılacak daha oldukça şey bulunduğunu beyan etti.

Minshal, “Twitter’daki rahatsız edici etkileşimleri otomatik olarak azaltmanıza olanak tanıyan ve herkese açık paylaşımların sağlığını iyileştiren Güvenlik Modu özelliğini tanıtıyoruz” dedi.

Tıpkı öteki toplumsal medya platformları şeklinde, Twitter da otomatikleştirilmiş ve insanlarla sağlanan denetimleri bir arada kullanıyor.

New York Üniversitesi’ne bağlı Stern İşletme Okulu tarafınca hazırlanan 2020 raporuna bakılırsa, dünya genelinde 199 milyon günlük Twitter kullanıcısıyla başa çıkmak için ortalama bin 500 şahıs çalışıyor.

Finlandiya hükümeti tarafınca hazırlanan nefret söylemi üstüne meydana getirilen bir araştırmada, nefret söylemi söz mevzusu olduğunda Twitter’ın “teknoloji devlerinin en kötüsü” olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırmanın yazarı Dr. Mari-Sanna Paukkeri’ye bakılırsa çözüm, insanoğlu tarafınca eğitilmiş suni zeka sistemlerinden yararlanmaktan geçiyor:

“Kötü şeyler söylemenin pek çok farklı yolu var ve bunları tespit edebilen araçlar yapmak çok zor değil.”

Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *