Üçüncü doz BioNtech aşısı ne vakit yapılacak?

Merakla beklenen ‘iki doz BionTech aşı olup üstünden altı ay geçenler tekrardan aşılanacak mı sorusu’ Bilim Kurulu‘nda ele alındı.

CNN Türk’ten Duygu Ayaz Bayram’ın haberine bakılırsa, Bilim Kurulu Üyeleri de oy birliği ile görüşlerini tavsiye sonucu olarak Sıhhat Bakanlığı’na iletti. İletilen o tavsiye sonucuna bakılırsa ikinci aşının üstünden 6 ay geçtikten sonrasında bu kişilere hatırlatma dozu yapılmalı.

Gözler bu mevzuda Sıhhat Bakanlığı‘na çevrildi. Bilhassa 2 Biontech aşı olanların üçüncü hatırlatma dozunu ne vakit olacağına Sıhhat Bakanlığı‘nın sonucu belirleyecek. Bakanlıktan bu yönde karar çıkması noktasında iki doz Biontech aşısı olanların hatırlatma dozu için sistem üstünden yepyeni aşı tanımları açılacak.

Bununla birlikte Sıhhat Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı koordinesinde okullarda rastgele PCR testi araştırmasına başlanmıştı. Edinilen ilk verilere bakılırsa, şehirlerdeki olay yoğunluğu ile okullardaki pozitif olay yoğunluğu benzer çıktı.

Mesela İzmir’de alınan örnreklerde olay sayısı azca olduğundan ilde İzmir’deki okullardan rastgele alınan PCR örneklerinden de pozitiflik oranı düşük çıktı. Sadece Güneydoğuda olay yoğunluğu fazla olduğundan buradaki rastgele PCR’larda pozitiflik oranları yüksek.

Sıhhat Bakanlığı‘nın gelecek günlerde rast gele PCR örneklerinin neticelerini izahı planlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *