Üçüncü doz BioNTech-Pfizer aşısı riski yüzde 84 azaltıyor

Covid-19 salgınının başlangıcında Filistin’e kafi oranda aşı vermediği için internasyonal kamuoyunun tepkisini çeken İsrail, aşılamada dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldi.

Üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısını da en erken uygulamaya başlamış olan ülkelerden önde gelen İsrail’de üçüncü doz destekleyici corona virüsü aşısının insanlarda sağlamış olduğu koruma gözler önüne serildi.

Meydana getirilen araştırmada üçüncü doz aşının gerçek yaşam verileri incelendi. Maccabi Sıhhat Bakım Servisi’nden elde edilmiş verileri inceleyen uzmanlar üçüncü doz aşı olanların 1 hafta ile 13 gün içinde bağışıklığı kuvvetlendirdiğini duyurdu.

Üçüncü dozdan sonrasında koruma zaman içinde artıyor

Temmuz ayının ortasından beri üçüncü doz aşı tatbik eden İsrail’de, bu aşının enfeksiyon riskini yalnız iki doz aşı olanlara gore yüzde 48 ile yüzde 68 oranında azalttığı açıklandı.

Yetkililer, üçüncü doz aşıdan sonrasında geçen süreye bağlı olarak corona virüsü riskinin giderek azaldığının da altını çizdi.

Hakemli bir dergide yayınlanmak suretiyle hazırlanan araştırmada üçüncü doz aşıdan sonrasında geçen iki hafta ve 20 gün sonrasında hastalanma riskinin ise yüzde 70 ve yüzde 84’e çıkmış olduğu açıklandı.

Araştırmayı yürüten Yale Üniversitesi Kamu Sağlığı kısmında görevli doçent tabip Daniel M. Weinberger, “Üçüncü doz aşının delta varyantına karşı ekstra koruma sağladığını gösteriyor. İki doz aşının Covid-19’a karşı sağladığı koruma zamanla azalsa da üçüncü doz aşı ile tekrar koruma sağlanabilir” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *