Uğur Şahin’den dünyayı ayağa kaldıracak müjde! Kanserin de aşısını buldu!

NTV’nin haberine nazaran, Covid-19 pandemisine karşı başarı göstermiş bir mRNA aşısı geliştirerek, bütün dünyanın pandemiye karşı mücadelesinde ilerlemesini elde eden Prof. Dr. Uğur Şahin ve Hasret Türeci, kansere karşı da başarı göstermiş oldu. Kanser aşısının ilk klinik denelerinin neticelerini paylaşan Şahin, yumurtalık ve testis kanseri vakalarında, ölümcül hastalığa yol açan katı tümörlerde küçülme yaşandığını deklare etti.

Korona virüse karşı uzun soluklu koruma elde eden mRNA aşılarının değişik hastalıkların tedavisinde kullanılması hedefleniyor. BioNTech firmasının kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci, ABD’li Pfizer vesilesiyle Covid-19 aşısını bütün dünyaya sunmalarının arkasından şimdi de kansere karşı harekete geçti.

Yepyeni hedef katı tümörler

Firmanın kurucularından Uğur Şahin, RNA teknolojisini kan kanserlerine karşı geliştirdiği CAR T-hücre tedavisi ile birleştirerek bu kez katı tümörleri hedef alarak bir ilke imza atmayı hedeflediklerini deklare etti.

CAR-T tedavisi, hastalardan  T-hücreleri adında olan bağışıklık hücrelerinin alınmasını, arkasından bu hücreleri, genetik olarak kanseri hedef alacak şekilde değiştirmeyi içeriyor

“Geleceğe inanıyoruz”

Kanser İmmünoterapi Derneği toplantıları için ABD’nin  Washington kentine gelen Uğur Şahin, “CAR-T hücre tedavileri katı hücrelerde B hücreli tümörlere göre çok daha zor. Bu nedenle, CAR-T hücrelerinin katı tümörlerde çalıştığına dair henüz önemli bir kanıt yoktur. Ancak doğru hedef ve aşı kombinasyonunun bu sınırlamanın üstesinden gelebileceğine inanıyoruz” dedi.

Bununla beraber Şahin, “Aşı ile Claudin-6 proteinini bu sürece dahil edip T-hücrelerinin tümörlerle daha etkili savaşmasını sağlıyoruz. Yumurtalık kanseri yada testis kanseri olan hastaların tedavisiyle ilgili erken aşama çalışmamızda bazı hastalarda tümörlerinin küçüldüğü klinik faaliyetler gördük” dedi.

Şahin, ek olarak hemen hemen tecrübe etme aşamasında olan kanser aşısının CAR-T hücre tedavilerinde görülen yan tesirleri de önleyebileceğini söylemiş oldu.  Bu tedavi, sitokin  sendromu adında olan şiddetli iltihaplanmaya ve beyin şişmesine niçin olabiliyor. Sadece, BioNTech’in tedavisinde hedeflenen Claudin-6 proteininin sıhhatli hücrelerde bulunmaması bu riski oldukça azaltıyor.

Bu deneylerin hemen hemen doz yükseltme aşamasında bulunduğunu sözlerine ekleyen bilim insanı, “Birkaç hastaya yüz milyona yakın T hücresi enjekte ettik ve güvenli görünüyor. Sitokin fırtınası benzer biçimde bir durum yaşamadık. Tedavi oldukça iyi tolere edildi” dedi.

Kanserin hangi aşamasında kullanılacak?

Öte taraftan Şahin, bu aşının kanserin hangi evresinde etkili olacağını da deklare etti. Şahin “Şimdiye kadar bir tek ağır hasta olan ve başka tedavi seçeneği olmayan hastalar üstünde klinik denmelerimizi gerçekleştirdik. Bu hastalar, üç ila dört kez kemoterapi görmüş hakikaten geç evre kanser hastalarıydı. Verileri incelemeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Tedavi ne kadar sürecek?

Son olarak Şahin, bir tek tümörlerin küçülmesine değil, bu küçülmenin devam etmesine bağlı olarak tedavinin piyasaya sürülmesinin çoğu zaman üç ile dört yıl süreceğini deklare etti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *