Uğur Şahin’den ‘hazır olun’ çağrısı! ‘Korona virüsü en kötüsü değil’

Corona virüsü salgını tesirini bütün hızıyla sürdürürken, dünya genelinde can almaya devam ediyor. Worldometers’ın verilerine bakılırsa toplam olay sayısı 119.6 milyon, toplam can kaybı ise 2.6 milyona ulaştı.

Pfizer ile yapmış olduğu ortaklık ile onay alan ilk corona virüsü aşısını geliştiren BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD merkezli Bloomberg’e açıklamalarda bulunmuş oldu.

Aşıların eşit dağıtımı ve üretim kapasiteleri dünya kamuoyunda sıkça tartışılırken, Şahin de bu duruma değindi. Dünya Sıhhat Örgütü’nün 1 yıl ilkin pandemi duyuru etmiş olduğu corona virüsünün, dünyayı gelecekteki durumlara karşı hazırladığını savundu.

Üç ay içinde aşılamalıyız

Corona virüsünün karşılabilecek en fena salgın olmadığını belirten Prof. Dr. Şahin, gelecekteki pandemilerin oldukca daha yıkıcı olabileceğini, hazır olmanın bu noktadaki en tehlikeli sonuç mevzu bulunduğunu altını çizdi. Dünyanın hala aşı dozlarına ulaşmayı beklediğini söyleyen Şahin, “İlaç üreticileri ve hükümetlerin amacı, aşı geliştirildikten sonra tüm dünyayı üç ay içinde aşılayabilecek bir üretim kapasitesine ulaşmak olmalıdır” dedi.

Kafi kapasite yoktu

Prof. Dr. Şahin, “Dünya üzerindeki nüfusa yetecek kadar doz üretecek kapasiteye sahip değildik. Bunun değişmesi gerekiyor. Yalnızca hızlıca aşı geliştirmek için değil, yeterli aşı üretmek için de hazır olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gerek üretim kapasitesinde yaşamış olduğu sıkıntılar, gerek yan etkilerle ilgili endişeler sebebiyle AstraZeneca aşısı Avrupa’daki teslimatlar mevzusunda geriye düştü. Bu aşamada Pfizer-BioNTech aşısı bir kez daha ön plana çıktı. Pfizer-BioNTech’in senenin ikinci çeyreğinde AB’de 400 milyon doz aşıda hisse sahibi olması planlanıyor.

2022’de hedef 3 milyar doz

Avrupa nüfusunun yüzde 7’si, ABD nüfusunun ise yüzde 19’u minimum 1 doz aşı olmuş durumda. Şahin, aşı üreticilerinin gelecek yıl bütün dünyaya kafi gelecek dozu sağlayacağını düşünüyor. Pfizer-BioNTech’in 2022 için koyduğu senelik hedef 3 milyar doz olarak öne çıkıyor. Ortaklıklara açık bulunduğunu belirten Şahin, “Ancak sadece onlara bağlı kalamayız” diye konuştu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *