Uğur Şahin’den son dakika corona virüsü aşısı izahı! ‘Aşı gelecek yıl değişebilir’

BioNTech’in kurucu ortaklarından ve bununla beraber firmanın CEO’su olan Uğur Şahin, Covid-19 aşısı ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Financial Times’ın aktardığı haberde, Şahin, corona virüsünün mutasyona uğramaya devam edeceğini ve bu durumun da şu an kullanılmakta olan corona virüsü aşısının yarattığı bağışıklığı azaltacağını söylemiş oldu.

İngiltere’nin saygı duyulan gazetelerinden Financial Times’a konuşan Şahin, “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor çünkü virüs mutasyona uğruyor. Bu yıl yeni bir aşı geliştirmeye gerek yoktu. Fakat gelecek yılın ortalarına doğru çok daha farklı bir durum olacak” dedi.

“Delta varyantı etkilemiyor”

Dünyada geliştirilen ilk corona virüsü aşılarından kabul edilen ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty bununla beraber mRNA teknolojisi kullanan ve denetleyici kurumlardan onay alan ilk aşı olmuştu.

Financial Times’tan Erika Solomon ve Nikou Asgari’ye konuşan Şahin, “Şu an baskın hale gelen Delta varyantı daha bulaşıcı fakat mevcut aşıların etkinliğini azaltacak kadar da farklı değil” dedi.

Üçüncü doz destekleyici aşıların ana varyantları denetim altına alabileceğini de dile getiren Şahin, buna karşılık corona virüsünün yepyeni mutasyonlara uğrayacağını ve aşıların tesirini azaltabileceğini söylemiş oldu.

“Virüsün evrimi yeni başladı”

Şahin, “Virüs kalacak ve virüs daha da çok adapte olacak. Değişikliğe uğrayacak yeni nesil virüslerin, şu ankinden daha kolay yönetilebilir olacağını öngörmüyoruz. Bu devam eden bir evrim ve evrim henüz başladı” dedi.

Şahin 2022’deki aşı programını da Financial Times ile paylaştı. Şahin, “Hali hazırda aşı olanlar için üçüncü doz aşı yapılacak ve aynı zamanda aşıya erişimi olmayanlara aşı temini sağlanacak” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler tarafınca, “Aşının patentini paylaşın” çağrısına kulaklarını tıkayan Şahin, bu mevzuda ise “Patentleri paylaşmak kalite kontrolünü riske atar” ifadesini kullandı. BioNTech/Pfizer’ın geliştirdiği aşının fiyatının gelecekte ne kadar olacağına dair bir izahat yapmayan Şahin, “Aşıya gelecek yıllarda da ihtiyaç olacak” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *