Ukrayna’da Türk oyununa büyük ilgi – Magazin Mahallesi Kültür

Maltepe Belediye Tiyatrosu, Ukrayna’nın Kherson Şehri’nde düzenlenen “23. Melpomena Uluslararası Tiyatro Festivali”nde “Memurin Faslı” adlı modernize edilmiş orta oyunuyla sahne aldı.  Açılışı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafınca meydana getirilen ve Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Avrasya Tiyatrolar Birliği Genel Kurulu sonrası, Maltepe Belediye Tiyatrosu Ukrayna’daki tiyatro festivaline konuk oldu.

Başkan Kılıç’tan tiyatro vurgusu

Başkan Ali Kılıç, Genel Kurul’da yapmış olduğu görüşmede tiyatronun önemine dikkat çekerek tiyatronun bin derde ilaç olduğuna vurgu yapmıştı. Kılıç konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Tiyatro belki bedenimizdeki hastalıklardan kurtulmamıza sebep olmayabilir ama beynimizin içindeki hastalıklardan ve önyargılardan kurtulmak için çok önemli bir araçtır. İyilik, dostluk, sevgi, barışı kendisine ilke edinen, bunları insanlara aşılamak için sahne alan dostlarımız güldürürken düşündürerek insanlara yol göstermeye çabalarlar.”

Tiyatro nefes olacak

Başkan Kılıç, Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin de önemini vurgulayarak “ Tiyatrolarımızın sesinin çıkmaması için birçok engeller koyuyor ama inanıyorum ki Avrasya Tiyatrolar Birliği’nde bir araya gelen  değerli yol arkadaşlarımızın, Türkiye’deki dostlarımıza ve arkadaşlarımıza,  dünyanın birçok yerinde bu dalda mücadele eden kurum ve kuruluşlara bir nebze olsun nefes olacağını düşünüyorum.” dedi. 

Memurin faslı beğeni topladı

Yazar ve senarist Coşkun Irmak’ın yazdığı müzikli oyunda günlük yaşam dertleri anlatıldı. Maltepe Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kubilay Erdelikara, Kherson Melpomena Internasyonal Tiyatro Festivali’nde 2019 senesinde Nikolay Gogol’un “Bir Deli’nin Hatıra Defteri” oyunundan uyarladığı “Deli” ile sahne aldıklarını anımsatarak “Festivale Ukrayna’nın farklı şehirlerinden yerli ve yabancı tiyatro grupları katılarak performanslarını sergiledi. Geleneksel Türk tiyatrosu öğelerini barındıran oyunumuz Ukraynalı tiyatro severlerin ilgisini ve alkışlarını topladı. Bu ilgiden mutluluk ve gurur duyduk.” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *