Ulusal Eğitim Bakanlığı duyurdu! PCR testinde kapsam genişletildi!

Ulusal Eğitim Bakanlığı okulların peşinden hususi eğitim kurumları, talebe yurtları ve mesleki eğitim ve geliştirme kurslarında aşı olmayan personel için PCR testi zorunluğu getirdi.

Kapsamı genişletilen PCR testi zorunluğuna bakılırsa hususi eğitim kurumları ve talebe yurdunda görevli aşı olmamış öğretmen ve çalışanlardan haftada iki kez PCR testi istenecek.

Mesleki eğitim ve geliştirme kursları, iş makineleri sürücü eğitim kurslarının, kuramsal ve uygulama sınavlarında vazife alan usta öğreticiler dahil bütün personelden de haftada iki kere PCR testi talep edilecek.

İlk kararda neler vardı?

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 24 Ağustos 2021 tarihinde piyasaya sürülen ‘Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’nde ise öğrencilerle bir araya gelmesi mecburi olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenilecek.

Bu çerçevede; başta öğretmenler olmak suretiyle eğitim mensubu, kantin çalışanları ile talebe servislerinin sürücü ve rehber mensubu şeklinde öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye bakılırsa) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafınca lüzumlu işlemler yapılmak suretiyle kayıt altında tutulacak.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *