Ünlülere ve fenomenlere savcılık soruşturma başlattı

Toplumsal medyada bilindik ünlülerinde içinde yer almış olduğu fenomenler hatta tanınmış bazı markalar, restoranlar, kuaförler bu kurala pek uymamakla beraber kabahat işliyor.

Bazıları takipçilerine akıllı cep telefonları, bilgisayar, elektronik aletler, cilt bakımı, yemekler vb. birçok hediyeler dağıtıyor. 

Prof. Dr. Seyithan Deliduman, “Toplumsal medya hesaplarında çekiliş meydana getiren sanatçılar, oyuncular ve fenomenler çekiliş yapmak için Ulusal Piyango İdaresi yada Valiliklerden dilekçe verip şartları yerine getirilmiş olduğu takdirde kampanya, çekiliş yada yardım toplama işlemini noter huzurunda gerçekleştirilebilir. Buna karşın Piyango ve çekiliş düzen edilebilmesi için; 15.08.2003 tarih ve 25200 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4971 sayılı Kanunun 20’nci maddesi ile değiştirilen ‘320 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 41’inci maddesi ve bu maddeye istinaden çıkartılarak 04.10.2006 tarih ve 26309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik’ maddeleri gereği Ulusal Piyango İdaresinden izin alınması zorunludur.

Söz mevzusu Yönetmelik gereğince: Katılım şartını yerine getiren bir kişiye verilecek olan ikramiyenin rayiç bedeli KDV dahil 154tl (2021 yılı için) ve altında olan düzenlemeler için izin ve denetim zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece toplumsal medyada verilen hediyeler 154 TL’nin oldukça üstünde bir değere haizdir. Nitekim bu kapsamda ilgili savcılıklar tarafınca birçok Meşhur isim aleyhinde soruşturma başlatılmıştır” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *