Usta oyuncu Ferhan Şensoy yaşamını yitirdi

Sıhhat sorunları sebebiyle geçtiğimiz haziran ayında anjiyo meydana getirilen usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy yaşamını yitirdi.

Orta Oyuncular Tiyatrosu‘nun resmi hesabından meydana getirilen açıklamada, “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…” ifadeleri kullanıldı.

Ferhan Şensoy kimdir?

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951’de Çarşamba, Samsun’da dünyaya geldi. Türk tiyatro, beyazperde ve tv oyuncusu; roman, tecrübe etme, günlük, tv dizisi ve film senaryoları yazarı, ozan ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edindi. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmişti. Galatasaray Lisesi’nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 senesinde Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

1971 senesinde Grup Oyuncuları çatısında ilk ustalaşmış oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları aralığında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti benzer biçimde isimlerle devam ederken Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Gene Montreal’de Theatre De Quatre – Sous’da da, yönetmenliğini yapmış olduğu, Harem Qui Rit adlı müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk meydana getiren Şensoy, gene 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazdı. Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov adlı bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yapmış olduğu Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının peşinden, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yapmış olduğu Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film emek vermesi meydana getiren Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yapmış oldu. Onlara ödül alan sanatçı bununla beraber oldukça sayıda kitap kaleme aldı. Tv dizileri ve beyazperde filmlerinde de yer aldı. 1988’de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 senesinde boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *