Usta oyuncu Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı

Muğla’nın Ortaca ilçesinde ansızın rahatsızlanan Meşhur sanatçı Kadir İnanır, ambulansla Denizli‘ye getirildi. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen İnanır, burada yoğun bakıma alındı. Meydana getirilen kontrolde, Meşhur sanatçının beyin damarında pıhtı atması sonucu rahatsızlandığı belirlenirken, yaşamsal tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Vücudunun yüzde 80 nüzul riski taşımış olduğu bildirilen İnanır’ın bir süre yoğun bakımda takip edileceği, duruma nazaran ameliyat edileceği öğrenildi.

Kadir İnanır kimdir?

Oyuncu ve yönetmen Kadir İnanır 15 Nisan 1949 senesinde Fatsa’da dünyaya geldi. Ailesinin son evladı olan Kadir İnanır, ilköğretim ve ortaokulu Fatsa’da okudu. Kadir İnanır, yatılı olarak okumuş olduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin peşinden Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Tv Kısmı’nü tamamladı.

1967 senesinde Ses Dergisi’nin düzenlemiş olduğu “Sinema Artisti Yarışması”‘ ile sanat yaşamı süregelen Kadir İnanır bu yarışmada finale kaldı. Ses Dergisi’nin peşinden 1968 tarihinde düzenlenen Saklambaç gazetesinin “Fotoroman Artisti Yarışması”‘nda da birinci olan Kadir İnanır kariyerinin başlangıcında bir süre fotoromanlarda oynadı.

Beyaz perdeye Yedi Adım Sonrasında (1968) adlı filmdeki minik bir rolle adım atan Kadir İnanır’ın ilk başrolü 1970 tarihindeki, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Kara Gözlüm filmidir. Bu filmimizde Türkân Şoray’la başrolleri paylaşan Kadir İnanır ondan sonra Şoray’la birçok film daha çevirerek Türk sinemasının adam yıldızları arasına girdi.

Toplam 182 beyazperde filmimizde ve 7 tv dizisinde rol alan İnanır’ın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu. 1995-1996 yılları aralığında Kanal D’de gösterilen Bu şekilde Gitmez adlı bir haber programının sunuculuğunu yapmış oldu.

Asla evlenmeyen Kadir İnanır‘ın kurbağa (göden) koleksiyonu bulunuyor. Hekimoğlu Türküsü Umut Tokcan’la beraber derlemiştir.

Şubat 2012’de bel fıtığı ameliyatı olan İnanır, peşinden akciğerlerinde görülen bir tümör sebebiyle bir operasyon daha geçirdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *