Usta ozan Mehmet Turan Yarar, yaşamını yitirdi

TRT repertuarındaki 300’den fazla şarkının söz yazarı olan ve halk şiirlerinde Hataylı Âşık Mehmet mahlasını kullan usta ozan Mehmet Turan Yarar, 94 yaşlarında vefat etti. Acı haberi Türk sanat müziği sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Akay, “Şair ve güfte yazarı şairi Mehmet Turan Yarar’ı, bugün 14 Nisan 2021 Çarşamba günü sabahı, dört gündür tedavi gördüğü hastanede maalesef kaybettik. Şiirleri Erol Sayan’dan Çinuçen Tanrıkorur’a, Metin Everes’ten Erdinç Çelikkol’a kadar, çok sayıda unutulmayan şarkılara imza atmış bestekârlar tarafından bestelenmiş ve “Aşkın beni yıllarca helâk etti efendim” isminde güftesi ise oldukça sayıda sanatçının okumuş olduğu eserler içinde gazel olarak da yorumlanmıştır. Mekânı aden olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Turan Yarar kimdir?

Ozan ve güfte yazarı şairi olarak tanınan Mehmet Turan Yarar, 8 Eylül 1927 senesinde Hatay’da dünyaya geldi.

Halk tarzında yazdığı şiirlerinde Hataylı Âşık Mehmet mahlasını kullandı. Şiirleri Türk sanat müziğinin mühim bestekârları tarafınca bestelendi.

Hem de Baytar Doktor olan Mehmet Turan Yarar’ın bestelenmiş ortalama beş yüz şiirinden üç yüzü TRT repertuarına alındı ve çeşitli beste yarışmalarında ödüller kazanmıştır.

Eserleri:

Şiir: Bilmediklerim (1954), Baytar Şairler Antolojisi (1960), Dörtlükler (1991), Daracık Düşler (1999)

Derleme: Doruktan Doruğa (1992)

Lügat:  Asalakbilim Terimleri Sözlüğü (1970)Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *