Usta sanatçı Altan Karındaş yaşamını yitirdi

11 yıldan bu yana yaşamını Marmaris Belediyesi 2. Bahar Toplumsal Tesisleri’nde sürdüren sanatçı Altan Karındaş yaşamını yitirdi.

Acı haberi tiyatrocu Nedim Saban toplumsal medya hesabından duyurdu.

Saban, “Tiyatromuzun büyük ustası Altan Karındaş’ı biraz önce kaybettik. ‘Ölüm oranı yüzde yüz olan tek hastalık yaşamdır’ der Memet Baydur. Çok üzgünüm, hastaneye girmeden önce yolladığı ses kaydı yüreğimin en derin yerinde acıtmaya devam edecek” dedi.

Tek üzülmüş olduğu şey

Geçen yıl Sözcü’den Mustafa Sarıipek’e konuşan Altan Karındaş, “Çok anaç tarafım vardı. İşimi çok fazla sevmem her şeyin önüne geçti. Evlenseydim şöyle tiyatroyla ilgisi olmayan parası olan birisiyle de 10 tane çocuk doğursaydım ve hepsini büyütseydim. Ne güzel bir hayat olurdu. O lazımdı bana. Her şeyim tiyatro ya da sinemaydı” demişti.

Altan Karındaş kimdir?

30 Ağustos 1928 Balıkesir doğumlu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan ve Tiyatro eğitimi aldı. 1951 senesinde Muhsin Ertuğrul’un Ufak Sahne’sinde sanat hayatına başladı. Kent Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Saim Alpago Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu benzer biçimde topluluklarda çalıştı. Bir dönem kendi adına da tiyatro kurdu. Beyazperde ve dizi filmlerde rol aldı. 1960’lı yıllarda Cenk Güner isminde kendinden oldukça genç biri ile evliliğe ilk adımını attı. Bir süre sonra boşandı. İkinci evliliğinde de mutlu olamayıp boşandı.

Oynadığı bazı tiyatro oyunları: Kanlı Düğün, Arpa Ambarı, Örümcek, Karakolda, Gönül Avcısı, Bitmeyen Aşk, Kanlı Nigar, Çay ve Sempati, Kargalar Okulu, Ufak Kulübe, Döner Yataklar, Üç Karılı Koca, Yaşam Tatlıdır, O Hanım, Üç Kafadarlar, Bir Ufak Aslancık Varmış, Sasafra Dallarında Esen Rüzgar, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Şurdan Şuraya Gitmem, Bu Akşam Semerkant’ta Sokakta, Figaro’nun Düğünü.

Filmleri (Sondan başa doğru) Gönül buyruk dinlemiyor, Hicran Yarası, Sevda Çiçeği, Kızlar Yurdu, Misi, Melekler Adası, Ne de Olsa Çocuk, Hırçın Menekşe, Ah Yaşamak Var Ya!, Karanlıkta Koşanlar, Baba Evi, Rumuz Goncagül, Paranın Kiri, Canavar Cafer, Vur Tatlım, Vefasız, Yaban Ali, Ölüm Koşul Oldu, Yaşam Kasırgaları, Hıçkırık, Ölürüm de Ayrılmam, Dertli Irmak, Kahpenin Aşkı, Anası Benzer biçimde, Günah Yolcuları, Ölmüş Bir Kadının Evrakı Metrukesi, Kalbimin Şarkısı, Yol Palas Cinayeti, Yırtıcı Bir Kız Sevdim, Halıcı Kız, Kara Davut, Yavuz Sultan Selim Ağlıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *