Usta sanatçı Tolis Voskopoulos, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi

Yunanistan’ın dünyaca Meşhur efsaneleşmiş şarkıcılarından ve pentagramın kralı olarak malum 81 yaşındaki Tolis Voskopoulos yaşamını yitirdi.

Pire’de doğan ve ailesinin 12 çocuğundan kabul edilen Voskopoulos, ilk mühim başarısını 1963 senesinde çekmiş olduğu beyaz perde filmi ve arkasından unutulmaz besteci Lykourgos Markeas’ın ‘Adım Adım’ şarkısıyla yapmış oldu. Arkasından dünyaca Meşhur film müzikleri ve plakları 300 binin üstünde satış yaparak üstün derece elde etti.

Plakları yok satıyordu

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine nazaran, evli ve bir çocuk babası müzisyen, besteci, tiyatro oyuncusu Voskopoulos’un 35 yıldan fazla bir süredir, fanatik hayranlar tarafınca toplanan plaklarının piyasada tamamen tükendiği açıklandı.

En oldukça  sevilen şarkıları içinde ise  “İki kalp”, “Ay üstümde”, “Ama ben birini seviyorum”, “Ve sen gideceksin”, “Bıçak tatlı acıtıyor”, “Erkekler çok konuşmaz”, “Sağlıklı olsun” benzer biçimde başarıya ulaşmış şarkılar onun”, “Kardeşlerim, serseriler, kuşlar”,”Tekrarlanamaz”,”Rüyamız kaybolmadan ilkin”,”Kırlangıçların Akışı”,”Çingeneler senin hatırına”, “Kulaklarımda pire”,”Aşk bana bir yaşam borçlu” yer ediniyor.

Yunanistan müzik dünyasının prensiydi

2000 senesinde, Yunan müzik hayatına yapmış olduğu katkılar sebebiyle  POP CORN Ödülü’nü alan ve müzik dünyasının prensi olarak anılan Voskopoulos, 2005 senesinde Korfu kalesinde 5 bin kişiye şarkı söylemiş oldu ve konserden elde edilmiş gelir hayır kurumlarına bağışladı. Bugüne dek yüze yakın beyaz perde ve tiyatroda rol aldı.

Doğduğu ve büyümüş olduğu kente geri döndü

2013 senesinde Tolis Voskopoulos doğup büyümüş olduğu kent olan Pire’ye döndü. Veakeio Belediye Tiyatrosu’ndaki hareketli bir konserde, biletler tükendiği için erkenden salona girebilmek için toplananlara şarkı söylemiş oldu.

Gecede sanatçıya, Yunan şarkısına yapmış olduğu katkılardan nedeniyle Pire Belediye Başkanı Vassilis Michaloliakos tarafınca ödül verildi.

Voskopoulos, “Doğduğun ve büyüdüğün yer, nerede olursan ol, her zaman ruhunda taşırsın. Sadece Pire’ye döndüğüm, sevdiğim ve çok fazla anım olduğu için duygu ve derin bir sevinç duyuyorum” dedi.

Geçirdiği kalp krizi sebebiyle yaşamını yitiren Voskopoulos için memleketi Pire’de geniş katılımlı cenaze töreni düzenleneceği açıklandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *