WhatsApp deklare etti! Gizlilik sözleşmesini onaylamayanlara ne olacak?

WhatsApp tarafınca kullanıcılara sunulan gizlilik sözleşmesini reddeden kişilerin herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmayacağı bildirildi.

İngiliz Telegraph’ın haberine nazaran, WhatsApp’ın bu sonucu almasında, kullanıcı sayısındaki azalmanın ve çeşitli hükümetlerin karşı çıkmasının etkili olduğu açıklandı.

WhatsApp’ın almış olduğu gizlilik sözleşmesi kararının peşinden Türkiye, Almanya ve Hindistan’daki gizlilik ve rekabet düzenleyicileri yepyeni güncellemeyi engellerken, Telegram ve Signal şeklinde rakip uygulamaların kullanıcılarında ani artışlar görülmüştü.

Telegraph, WhatsApp sözcüsünün, “Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla meydana getirilen son tartışmalara bakıldığında, şu anda güncellemeyi hemen hemen kabul etmemiş olanlar için WhatsApp’ın işlevselliğini sınırlama planımız olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ek olarak sözcünün, “Bunun yerine, kullanıcılara ara sıra güncellemenin yanı sıra Feysbuk’tan destek alan bir işletmeyle kontakt oluşturmak şeklinde isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde sözleşmeyi hatırlatmaya devam edeceğiz” söylediği aktarıldı.

Feysbuk’a ilişkin mesajlaşma uygulaması daha ilkin, 15 Mayıs’a kadar yepyeni şartlara kaydolmadıkları takdirde, kullananların temel özelliklere erişimini kademeli olarak kaybedeceklerini söylemişti.

Sonrasında izahat meydana getiren WhatsApp, “Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz.” ifadeleri kullanmıştı.

İlk olarak Ocak ayında uygulamanın içindeki bir açılır pencere vasıtasıyla duyurulan gizlilik politikası, WhatsApp kullanıcıları ile öteki işletmeler içinde yollanan mesajların Feysbuk sunucularında saklanmasına ve öteki hizmetlerdeki reklamları bilgilendirmek için kullanılmasına izin vermesini içeriyordu.

Feysbuk, WhatsApp’ı kullananların ürün satın alabilecekleri yada uygulamadaki satın alan hizmetleri temsilcileriyle söyleşi edebilecekleri bir çevrimiçi avmsine dönüştürmek için büyük yatırım yapmış oldu.

Basit WhatsApp mesajlarından değişik olarak bu konuşmalar, söz mevzusu şirket tarafınca okunup çözümleme edilebiliyor.

WhatsApp bazı ülkeler hariç dünya genelinde bu yepyeni sözleşmenin onaylanmasını mecburi tutmuştu. Türkiye de onay zorunluluğunun bulunmuş olduğu ülkelerden biriydi.

Whatsapp sözleşmesi maddeleri

– Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine destek olmak,

– Hizmetlerimizin yada onların hizmetlerinin iyi mi kullanıldığını idrak etmek,

– Feysbuk Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü çoğaltmak; mesela sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım yada ihlal faaliyetleriyle savaşım etmek,

– Onların hizmetlerini ve sizin bu tarz şeyleri kullanma deneyiminizi iyileştirmek, mesela sizin için önerilerde bulunmak (ör. dostlar, grup bağlantıları yada garip içeriklerle ilgili tavsiyeler),özellikleri ve içinde ne olduğu kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza destek olmak ve Feysbuk Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

– WhatsApp deneyimlerinizi öteki Feysbuk Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi elde eden entegrasyonlar sağlamak. Mesela, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak suretiyle Feysbuk Hisse hesabınızı bağlamanıza olanak vermek yada WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal şeklinde öteki Feysbuk Şirketi Ürünleri üstünden söyleşi etmenize olanak sağlamak.

Whatsapp, kullananların hangi verilerini toplayabiliyor?

Hesap Detayları

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Satın alan Desteği ve Öteki İletişimler

Kullanım ve Kayıt Detayları

Aygıt ve Bağlantı Detayları

Konum Detayları

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağlamış olduğu Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Toplanan veriler iyi mi kullanılıyor?

 Yan Hizmetler

Güvenlik, Güvenlik ve Bütünlük

Feysbuk Şirketleri Ile alakalı İletişimler

Kurumsal EtkileşimlerHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *