WhatsApp sözleşmesi, iyi mi iptal edilir ve alternatif uygulamalar

WhatsApp’ın bizlerden istediği izinleri güncellemesi hepimizin aklında sual işareti yarattı. “Eğer bir ürüne para ödemiyorsanız muhtemelen ürün sizsinizdir” sözü bilişim ve pazarlama alanları için söylenir. Örneğin niçin kullandığımız bir uygulamada reklamsız bir hizmet için ücret ödememiz gerekiyor?

Bu sebeple parasız kullandığımız takdirde reklamı veren müşterilere pazarlanan şey biziz. Ücret ödemiyoruz, fakat mahremiyetimizi ve zamanımızı sunuyoruz.

Minimum insan hakları kadar dijital haklarımız da önemlidir. O asla okumadığımız “Kullanım şartlarını kabul ediyorum” kutucuğunu işaretlerken neyi kabul ettiğimizi düşünmeyiz. Aslına bakarsak parasız sunulan ürün yada hizmetin bedelini datalarımıza -yani sanal dünyadaki kimliğimize- ulaşmalarına izin vererek ödemiş oluyoruz.

WhatsApp’ın eski sözleşmesinin ilk cümlesi “Gizliliğinize saygı DNA’mıza kodlanmıştır.WhatsApp’ı başlattığımızdan beri, hizmetlerimizi bir dizi güçlü gizlilik ilkesini göz önünde bulundurarak oluşturmayı hedefledik” idi. Fakat bu cümleler yepyeni gizlilik sözleşmesinden çıkartıldı.

WhatsApp bizlerden hangi izinleri istiyor?

  1. Reklam ve benzeri amaçlarla kişisel veriler resmi olarak Feysbuk’a ilişik öteki şirketlerle paylaşılacak.
  2. Hesap bilgilerimiz
  3. Bağlantılarımız
  4. Hesaplarımız
  5. Konum bilgilerimiz
  6. Çerezler
  7. İşlem ve ödeme verilerimiz
  8. Aygıt ve bağlantı bilgilerimiz
  9. Alan kişi desteği ve öteki iletişimler
  10. Kullanım ve kayıt bilgilerimiz

Başkalarının hakkımızda sağlamış olduğu bilgiler (üçüncü taraftan sağlanır)

WhatsApp bu verileri niçin kullanacak? Kararlarımızı etkilemek için diyebiliriz, şu demek oluyor ki hangi ürünü tüketeceğimize dair kararlarımız. Bu veriler hangi tür reklama daha fazlaca tıkladığımızı, en fazla tıklama olasılığımızın ne süre bulunduğunu anlamak için kullanılıyor. Bu şekilde firmaların kar gütmesi sağlanıyor.

Sadece sohbetler uçtan uca şifreli olduğundan ne feysbuk ve whatsapp konuşmalarımızı göremez ve kimselerle paylaşamaz.
Burada aslolan olan whatsapp bu tarz şeyleri yapabiliyorsa, bu tarz şeyleri şu ana kadar yapmıştır. Bu sözleşmeyi bir tek bunu yapacağını resmileştirmek için onay istiyor.
Avrupa devletlerinde ise bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Vatandaşların verileri 3. Şahıslarla paylaşılmayacak.
WhatsApp gizlilik sözleşmesini yanlışlıkla da olsa onayladıysanız ve onay vermek istemiyorsanız bunu hesabınızı ve uygulamayı silip tekrardan giriş yaparak düzenleyebilirsiniz. Maalesef whatsapp’ın bunu düzenlemek için bir hizmeti yok.

Alternatif uygulamalar

Elon Musk’ın “Signal kullanın” önerisi birçok whatsapp kullanıcısını signal’a yöneltti. Öteki bir alternatif Telegram. Bir taraftan yerli ve ulusal Bip ve Dedi uygulamalarını kullanmamız öneriliyor

Alternatif uygulamaların istedikleri izinlere baktığımızdaysa;

En güvenli uygulama Signal benzer biçimde görünüyor bu sebeple bir tek telefon numaramıza erişebiliyor.

Telegram ise telefon numarası, rehber ve aygıt kimliğimize erişebilmekte

WhatsApp 3. Sırada. Telefon numarası, rehber, aygıt kimliği, konum detayları, performans verileri ve satın alma geçmişimize erişebiliyor. Erişemediği şeylerse fotoğraflar, videolar ve ses verileri.

Bip ise whatsApp’ın erişebildiklerinin yanında fotoğraflara videolara ve ses verilerine de erişebiliyor.

WhatsApp’ın biz kullanıcılara uyguladığı dayatma politikasının bir parçası olmak istemeyen insanoğlu daha güvenli mesajlaşma uygulamalarına yöneldiler.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *