WhatsApp’a yepyeni özellik geliyor! Grup yöneticilerinin yetkileri artacak!

Dünya genelinde ortalama 1,6 milyar kullanıcıya haiz olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın, yepyeni bir özellik üstünde çalmış olduğu ortaya çıktı.

WhatsApp bir süre ilkin ileti silme hususi durumunu getirmişti. Yalnız kendinizden değil, alıcından da mesajınızı belli bir süre içinde silebiliyorsunuz. Firmanın ileti silmedeki süre şartını kaldıracağı tahmin ediliyor. Sadece ortaya çıkan son haberlere bakılırsa WhatsApp grup yöneticilerine de bu yetkiyi verecek.  Doğrusu bir grupta yönetici olanlar söz mevzusu grup içinde istedikleri mesajları silme hakkına haiz olacak.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde WhatsApp‘ta son görülme özelliği bulunuyor. Bunu isteğe bağlı olarak açıp kapatabiliyorsunuz. Sadece firmanın sisteminde gizliliği ihlal eden bir uygulama açığı vardı.

WABetaInfo’da yer edinen bilgilere bakılırsa rehberinizde kayıtlı olmayan kişiler bile sizin numaranızı ekleyip, son görülmenizi denetim edebiliyordu.  Doğrusu haberiniz olmadan takip edilme pratiğine firmanın uygulamaları izin veriyordu. WhatsApp sessiz sedasız uygulamaya almış olduğu son güncellemeyle bu durumu ortadan kaldırdı.

Teknik olarak WhatsApp‘ın son duyurusu daha ilkin yayımlanmış bir güncellemenin genişletilmiş versiyonu. Şirket geçen yıl rakibi Signal benzeri bir adım atarak, kaybolan mesajlar özelliği getirmişti.

Sadece bunu kişiye hususi olarak tek tek yapmanız gerekiyordu. Doğrusu WhatsApp’ta bütün yazışmalarınız kayıt dışı kalsın istiyorsanız tüm rehberle tek tek bunu işaretlemek zorundaydınoz.

WhatsApp son güncellemeyle bu durumu ortadan kaldıracak. Tek bir yerden tüm mesajlaşmayı belirli bir sürenin peşinden sildirmek mümkün olacak.

WhatsApp ek olarak 7 gün kuralını da değiştiriyor. Geçen yıl süregelen uygulamada mesajlar 7 gün sonrasında kayboluyordu. Artık mesajların ne vakit kaybolacağına dair süreyi siz belirleyeceksiniz. WhatsApp halen bu mevzuda Signal‘in arkasında. Signal birçok seçenek sunarken WhatsApp 24 saat, 7 gün ve 90 gün seçeneklerini getirdi.

Beta versiyonu dağıtıma çıkan güncellemeyle birçok uygulamada olan özellik WhatsApp’a da gelecek.  Anroid kullanıcıları için 2.21.24.8 Beta versiyonu dağıtıma sokan WhatsApp‘ta mesajlara tepki vermek mümkün olacak.

Buna benzer bir özellik Feysbuk ve Instagram‘da da bulunuyor. Meta (Feysbuk’un yepyeni adı) çatısı altındaki WhatsApp’taki bu güncellemenin ne vakit her insana açılacağı belli değil.  Doğrusu artık bir mesaja yanıt vermek yerine bir tek mesajı beğenebilirsiniz.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ta mesajlar uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyordu. Sadece aynı durum yedekleme için geçerli değil. Şirket bazı kullanıcılar tarafınca güvenlik açığı olarak değerlendirilen bu uygulamada değişikliğe gidiyor.

WhatsApp‘ı 2014 senesinde satın alan Feysbuk tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa perşembe gününden itibaren bazı kullanıcılar yepyeni yedekleme özelliğine erişebilecek. Doğrusu Google Drive‘a ya da Apple iCloud‘a yedeklenen görüşmeler de artık uçtan uca şifrelenecek. Güncelleme vakit içerinde bütün kullanıcılar açılacak.

WABetaInfo sitesinde yer edinen habere bakılırsa, ‘gizlilik’ ayarlarında yepyeni bir düzenlemeye gitme sonucu alan WhatsApp, Android ve iOS’te beta olarak bir özelliği kullanıma sundu. Güncellemeyle beraber WhatsApp kullanıcılar; ‘son görülme’ hususi durumunu 4 değişik şekilde kullanabilecek. ‘Hepimiz’, ‘Kişilerim’ ve ‘Kimse’ haricinde ‘Kişilerim hariç’ seçeneği de kullanıcılara sunulacak. Bu ‘kara sıralama’ye eklediğiniz kişiler, son görülme saat ve tarihinizi göremeyecek.  Hemen hemen bu özelliklerin bütün kullanıcılar için ne vakit devreye gireceği aleyhinde net bir data bulunmuyor.

Yepyeni bir cihazın kurulumunu yaptığınızda, sohbetlerinizi eski cihazınızdan yepyeni cihazınıza güvenli bir halde aktarma seçeneğine haiz olacaksınız. Bu işlem için USB-C – Lightning kablosu lüzumlu olacaktır.

Bu bir tek bir başlangıç. Daha çok kişinin tercih ettikleri platformlar içinde geçiş yapabilmesi ve sohbetlerini güvenli bir halde bununla beraber götürebilmesi için bu seçeneği kullanıma sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *