WhatsApp’ın münakaşa yaratan sonucuna ilişkin flaş gelişme!

WhatsApp, 4 Ocak’ta güncellediği ‘gizlilik ilkeleri’ni kabul etmeleri için kullanıcılara bildirim yolladı. Hesap ve konum detayları, mesajlar şeklinde verilerin Feysbuk şirketleriyle paylaşılmasını içeren yepyeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verildi.

 WhatsApp, yepyeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını bildirdi.

Uygulamaları durdurdu

Rekabet Kurulu ise güncellemeye ilişkin 11 Ocak’ta geçici önlem sonucu alarak, bu yöndeki uygulamaları durdurdu.

Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin Feysbuk şirket verilerine bağlanmasının Feysbuk’un tüketici yazışma hizmetleri pazarındaki enerjisini web reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanımı, aşırı veri toplanması ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması şeklinde nedenlerle bu sonucu almıştı.

Mahkeme reddetti

Rekabet Kurulu’nun kararından sonrasında WhatsApp tarafınca planlanan güncelleme, küresel çapta 15 Mayıs 2021’e kadar ertelendi. Feysbuk da Rekabet Kurulu’nun almış olduğu önlem kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruyu inceleyen mahkeme, Feysbuk’un önlem kararının yürütmesinin durdurulması talebini 7 Temmuz’daki kararıyla reddetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *