WhatsApp’ta sözleşmeyi onaylamayan ne olacak? 15 Mayıs’ta süre doluyor!

Feysbuk tarafınca satın alınan WhatsApp‘ın gizlilik sözleşmesi için yapmış olduğu uzatmada sona geliniyor.

WhatsApp, 2021 başlangıcında gelen tepkiler üstüne yepyeni gizlilik sözleşmesinin onaylanma tarihini 15 Mayıs’a erteleme sonucu almıştı. WhatsApp, işletme hesaplarına daha çok veri sağlayabilmek için gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gitmişti.

Kişisel mesajlaşmalarda uçtan uca şifreler korunsa da işletme hesaplarıyla meydana getirilen mesajlaşmalar şirket tarafınca işlenecek.

WhatsApp bazı ülkeler hariç dünya genelinde bu yepyeni sözleşmenin onaylanmasını mecburi tutmuştu. Türkiye de onay zorunluluğunun bulunmuş olduğu ülkelerden biri.

Kullanıcılar sözleşmeyi onaylamazsa ne olacak?

WhatsApp‘ın Şubat ayında aktardıklarına nazaran veri ilkelerini onaylamayan kullanıcılar 15 Mayıs’tan sonrasında uygulamaya giremeyecek.

WhatsApp‘ın yepyeni gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’a kadar kabul etmeyen hesaplar birkaç gün süresince hesaplarına gelen bildiri ve aramaları bildirim olarak görebilecek sadece uygulamayı bu tarz şeyleri okumak ya da yanıtlamak için kullanamayacak.

Sözleşmeyi onaylamayan hesaplar 120 gün süresince ‘eylemsiz’ olacak ve bu süre zarfında söz mevzusu kullanıcılara yepyeni sözleşmeyi geri dönerek kabul etme şansı sunulacak.

120 gün sonunda kullanıcı sözleşmeyi kabul etmezse doğrusu hesap tekrardan etken edilmezse otomatikman silinecek. Başka bir deyişle bu kullanıcılar WhatsApp hesaplarını kaybedecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *