WhatsApp’tan gelen o mesaja sakın tıklamayın! 4 mühim uyarı…

Feysbuk’un haiz olduğu mesajlaşma platformunda “Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor!” başlıklı bir bildiri dolaşıyor.

Bu şekilde bir ileti alan kullanıcıları uyaran siber güvenlik kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, mesajla beraber yollanan “adidasshoe(nokta)buzz” linkine kesinlikle tıklanmaması gerektiği uyardı.

Mesaja tıkladığınızda listenizdeki bütün kişilere gönderiliyor

Hususi günler yaklaştığında benzer hücum yöntemleriyle sık sık karşılaşılıyor. Armağan vadeden ve gerçek olamayacak kadar cazip teklifler sunan mesajlarla kullananların hızlıca harekete geçmesi ve bağlantıya tıklaması amaçlanıyor.

Hanımefendiler Günü’nü fırsat bilerek 1 milyon çift ayakkabı armağan edildiğini belirten WhatsApp mesajındaki bağlantıya tıklandığında da aynı bildiri, şahıs listenizdekilere gönderiliyor.

Firmanın bu şekilde bir armağan dağıtımının olmadığını belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kişisel bilgilerin fena niyetli kişilerin eline geçmemesi için benzer dolandırıcılık yöntemlerine karşı kullanıcılara şu 4 uyarıyı yapmış oldu:

 1- Bir bildiri muhteviyatında resmi logoların olması o mesajın hakkaten o kurumdan geldiği anlamına gelmez.

 2- WhatsApp mesajı sizden yalnızca iletideki bağlantıya tıklamayı istese bile tıklamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunmuş olduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir oltalama mesajıdır.

3- Kampanya ve armağan benzer biçimde bir bildiri içinde ne olduğu gördüğünüzde detayları, firmanın kendi internet sayfasına girerek deneyin.

4- Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, bütün cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve fena amaçlı yazılımlardan koruyabilecek mobil bir güvenlik çözümü kullanın.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *