WhatsApp’tan gizlilik sözleşmesi adımı! Verilen süre 15 Mayıs’ta sona ermişti!

Ocak ayında WhatsApp, kullanıcılarından elde edilmiş verileri Feysbuk ile paylaşacağını ve bu sayede gelir elde edeceğini açıklamış fakat bu hamle Türkiye de dahil olmak suretiyle büyük tepki çekmişti.

Whatsapp abonelerinden yepyeni sözleşmeyi 8 Şubat 2021 geçmişine kadar kabul etmelerini istemiş, bu tarihe kadar kabul etmeyen kullananların veri akışlarında önce yavaşlamaya gidileceğini, sonrasında da bu kişiler için uygulamanın kullanıma tamamen kapatılacağını açıklamıştı.

Whatsapp’ın bu sonucu üzerine WhatsApp kulllanıcıları, yazışmalarının ve kişisel verilerinin başka mecralarda paylaşılacağı için paniğe tutuldu. Pek çok kişi Whatsapp’a alternatif olan uygulamalara yönelmeye başlayınca, WhatsApp geri adım sayılabilecek bir adım atarak, yepyeni sözleşmenin kabul süresini 15 Mayıs 2021 geçmişine ertelemişti.

Rekabet Kurumu’na iletildi

Bu gelişmeler üzerine, Rekabet Kurulu, Feysbuk’un Türkiye’de WhatsApp kullanıcılarının verilerini başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşullar ile ilgili olarak soruşturma başlattığını, soruşturma sonuçlanıncaya kadar önlem sonucu verdiğini açıklamıştı.

Kullananların büyük bölümü Telegram, Signal ve diğer alternatif mecralara da abone olmaya başlarken, WhatsApp‘ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi Türkiye’yi kapsamayacağı öğrenildi.

WhatsApp yetkilileri, büyük tepki çeken sözleşmenin Türkiye’ye uygulanmayacağını Rekabet Kurumu’na iletti. Türkiye’deki kullanıcılar, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacak ve WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *