Xiaomi, telefon üretiminde Apple’ı geride bıraktı

Akıllı telefonlarla ilgili son rapora bakılırsa, Çinli Xiaomi en büyük ikinci akıllı telefon teslimatçısı oldu ve Apple’ı geçti.

Çözümleme şirketi Canalys’in raporuna bakılırsa, Xiaomi küresel çapta akıllı telefon teslimatlarında yüzde 3’lük bir sıçrama ile yüzde 17’ye ulaşarak ilk kez ikinci sıranın sahibi oldu.

Küresel çapta akıllı telefon teslimatları yüzde 12 artarken Cenup Koreli teknoloji devi Samsung‘un oranı yüzde 19 oldu. Böylece Samsung‘un liderliği devam etti ve Apple ise yüzde 14 ile üçüncü sırada yer aldı.

Çinli akıllı cihazlar Xiaomi’nin telefonları, Samsung ve Apple‘a bakılırsa yüzde 40 ile 75 içinde değişen oranlarda daha ucuz.

Xiaomi yüksek bütçeli ürünlerine de daha çok ehemmiyet verince sıçrama da kaçınılmaz oldu. Xiaomi‘nin teslimatları Latin ABD’da yüzde 300, Afrika’da yüzde 150 ve Batı Avrupa’da yüzde 50 artış gösterdi.

Xiaomi türkiye’de üretime başladı

Xiaomi, Çin dışındaki üçüncü fabrikasını Hindistan ve Endonezya sonrasında Türkiye’de kurdu. İstanbul’un Avcılar ilçesinde kurulan fabrikanın yılda 5 milyon tane akıllı telefon üretim kapasitesine haiz olacağı bildirildi. Yapınak Salcomp ve Xiaomi ortaklığıyla kuruldu.

Toplamda 30 milyon dolarlık yatırımla 14 bin metrekare araziye kurulan yapınak, 29 Mart 2021’de meydana getirilen törenle resmen açılmış oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *