Yalnız cinsel yolla bulaşan virüs yayılıyor

İngiliz Birmingham Mail gazetesinin web sitesinde gösterilen bir haber, ülkenin belli bölgelerinde yepyeni bir salgının yayılmaya başladığını ortaya koydu.

Donovanosis adı verilen ve cinsel yolla bulaşan bu rahatsızlığın eskiden fazlaca ender görüldüğü fakat son yıllarda Birleşik Krallık’ta yayılmaya başladığı aktarıldı. “Kırmızı ve etli” ülserlere sebebiyet veren ve genital dokuda hasara sebep olan hastalığın 2016 yılından beri arttığını açıklayan uzmanlar uyarıda bulunmuş oldu.

“Tropikal bölgelerde görülüyordu”

Gazeteye konuşan Londra’da vazife meydana getiren Dr. Shree Datta, “Son dönemdeki verilere baktığımızda daha önce Hindistan, Brezilya ya da Yeni Gine’de tespit edilen bu hastalıkların daha da yayıldığını görüyoruz” dedi.

Donovanosis vakalarının öteki “cinsel yolla bulaşan hastalıklara” oranla daha ender görüldüğünü fakat kamu sağlığını tehdit edebilecek bir hale gelebileceğini söyleyen uzmanlar, “Genelde tropikal bölgelerde görülen bu hastalık kontrol edilmezse enfeksiyonun zarar verdiği bölgelerde HIV oluşumunu tetikleyebilir” açıklamasını yapmış oldu.

İngiliz basınının, “et yiyen virüs” olarak adlandırdığı Donovanosis aslen et yemiyor fakat cildin görünüşünü bozarak kırmızı ve şişmiş bir halde görünmesine sebep oluyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *