Yaprakların sararması iyi mi önlenir? Bakımları iyi mi yapılır?

Evinizde yaprakları sararmış bir çiçeği atmak yerine onu eskisinden daha canlı ve parlak renge dönüştürerek kullanabilirsiniz. Son zamanlarda bilhassa trend olmaya başlamış olan salon çiçekleri eski bir modadır. Bilhassa 90’lı yıllarda neredeyse her evde olan çiçeklerin bakımı artık fazlaca kolay hale geldi. Peki yaprakların sararması iyi mi önlenir? Bakımları iyi mi yapılır?

Canlı ve sıhhatli bir çiçeğin yaprakları çoğunlukla koyu yeşildir. Sadece, çeşitli nedenlerden nedeniyle bu yapraklar kolaylıkla sararıp solabilir. Bu nedenler içinde en yaygın olanları toprağın verimsizliği, kafi ışık alamaması ve bakımına itina gösterilmemesi gerektiğidir.

Peki, yaprakların sararmaması için ne yapılmalı?

Çiçeğinizin sıhhatli kalmasını istiyorsanız ısı, rutubet, gübreleme ve ışık benzer biçimde etkenleri aşama aşama yapmanız gerekir. Bu işlemleri uygularken toprağın değiştirilmemesi gerekir. Aksi halde köklerde ciddi problemler görülebilir ve çiçek kısa zamanda kuruyabilir. Toprağının yeteri kadar verimli olmadığını düşünüyorsanız, gübre ve ek mineraller ile çiçeğe destek sağlayabilirsiniz.

Çiçeğinizin saksısını değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu devamlı yapmamaya çaba göstermelisiniz. Ek olarak yepyeni aldığınız saksıyı da kireçli suda 2 gün süresince dinlendirmeyi dikkatsizlik etmemelisiniz.

Çoğu zaman evinde çiçek bakan kişilerin yaptıkları en yaygın hata, sararan çiçekleri kesip atma davranışıdır. Sararan yapraklar bir tek hastalık durumunda kesilip atılmalıdır. Öteki durumlarda yaprağın kendiliğinden düşesi beklenmelidir.

Mevsimsel nedenlerden nedeniyle bir sararma görülüyorsa, bir süre sulamayı azaltabilirsiniz. Mesela; siklamen çiçeğinin kış sonunda ve bahar başlangıcında yaprakları sarabilir. Sararma görüldüğü süre sulama azaltılıp, yine filizlendiği süre düzgüsel sulamaya başlayabilirsiniz.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *