‘Yaşamı Tespih Yapmışım’ yüzde 48 çalıntı çıktı

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne Özcan Şenyaylar’ın avukatı Aydın Kurban ve Ahu Savaşkan tarafınca oluşturulan dava dosyasında yer edinen bilgilere nazaran intihal iddiası şu şekilde gelişti:
Keman sanatçısı ve besteci Özcan Şenyaylar, 2001’de bestesi ve sözleri kendisine ilişik ‘Tövbeler Olsun’ eserini yazdı.

Şenyaylar, eserinin demo kaydını stüdyosunda yaptırdı. ‘Tövbeler Olsun’ eserini müzisyen Metin Çanak 2011’de piyasaya çıkardığı albümünün ilk esnasında kullandı. Esere video klip de çekildi ve aynı yıl Musiki Yapıt Sahipleri Birliği’ne (MESAM) bildirildi.

Buyrultu Toprak patlattı

Müzik yapımcısı Tayfun Soydemir de bir yıl sonrasında ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ isminde eserini MESAM’a bildirdi. Yapıt, Hüseyin Kağıt ve Özkan Özcan isminde sanatçıların albümlerinde kullanıldı. Yapıt son olarak da Buyrultu Toprak’ın albümünde patlama yapmış oldu.

Bestecisi olarak kendi adını yazdırdı

Özcan Şenyaylar’ın avukatları, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne intihal (aşırma) davası açarak Tayfun Soydemir’in eserin bestesini ‘Tövbeler Olsun’ kitabından izin almadan kullandığını iddia etti.

Tayfun Soydemir’in ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ eserinin bestecisi olarak kendi adını kullanarak MESAM’a kayıt yaptırdığının belirtildiği dilekçede, yapıt için fazlaca sayıda sanatçıdan yüklü oranda telif almış olduğu ileri sürüldü.

MESAM Teknik Bilim Kurulu yapmış olduğu incelemede ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ eserinin Şenyaylar’ın kitabından intihal etmek suretiyle yazmış bulunduğunu 2018’de hazırladığı raporda belirtti.

Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi

Mahkeme intihalin tespiti için dava dosyasını belirlediği bilirkişi heyetine gönderdi. Bilirkişi raporu önceki gün mahkemeye ulaştı. Her iki eseri, dinleme ve notalar üstünde meydana getirilen incelemelerle karşılaştıran bilirkişi heyeti, eserleri söz ve müzik açısından ayrı ayrı ve beraber değerlendirdi.

Şarkının yüzde 48’inde benzerlik kabul eden bilirkişi heyeti, “Her iki eserin tempoları, son durak perdeleri, enstürümantasyon benzerliği çarpıcı şekilde sergilemese de melodiler arasındaki benzerlik teknik olarak saptanmaktadır” dedi.

Beste izin alınmadan işlenmiş

Benzerlik olan kısmı dikkate alan bilirkişiler, Özcan Şenyaylar’ın bestesinin izinsiz işlenmesi suretiyle oluşturulduğunu belirtti. Mahkeme gelecek günlerde görülecek. (Sözcü)

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *