Yaşamını kaybeden türkücü Ahmet Günday’ın vasiyeti ortaya çıktı

Senelerce Fethiye ve Ege yöresi türkülerini seslendiren, İzmir’de karaciğer yetmezliği tedavisi görürken vefat eden 77 yaşındaki TRT İzmir Radyosu emekli bağlama sanatçısı Ahmet Günday, Fethiye’de toprağa verildi.

TRT repertuarlarında fazlaca sayıda eseri bulunan Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda öğretim üyeliği de meydana getiren evli ve iki çocuk babası Ahmet Günday’a Fethiye’nin Günlükbaşı Mahallesi Civcili Ahmet Ağa Meydanı’nda cenaze merasimi gerçekleştirildi.

Eşi Şükran Günday ile kızı Ezgi, oğlu Aydost Günday ve öteki yakınları tabuta gözyaşı döktüğü cenaze merasimine yöre sanatçılarından Bayram Salman, İsmail Uzunoğlu ile Fethiye Belediyesi meclis üyeleri ve fazlaca sayıda seveni katıldı.

Doğduğu evin derhal karşısındaki Civcili Ahmet Ağa Meydanı’nda özgeçmişinin okunmasının peşinden dualar okunurken, türküleri de kendi sesinden meydana dinletildi.

Vasiyetinde heykelinin yapılmasını istedi

Ahmet Günday’ın cenazesi hemen sonra Foça Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Öte taraftan Ahmet Günday’ın beraber program yapmış olduğu TRT İzmir Sanatçısı Bayram Salman’a kendisinin vefatı halinde Fethiye’de heykelinin dikilmesini vasiyet etmiş olduğu ortaya çıktı.

Ahmet Günday kimdir?

1944 senesinde Fethiye’de dünyaya geldi. Buca Eğitim Fakültesi Müzik Kısmı’nden mezun oldu.  Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapmış oldu.

1966’da TRT İzmir Radyosu’ndan halk müziği sanatçısı olarak emekli oldu.

Oldukça sayıda plak ve kasetleri bulunan Günday’ın Bağlama Metodu, Türküler ve Öyküleri, Dünden Bugüne Fethiye isimlerinde eserleri bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *