Yaşayan en yaşlı güzellik kraliçesi efsaneleşmiş isim Jo-Carroll Dennison yaşamını yitirdi

ABD’nin efsaneleşmiş güzellik kraliçelerinden 97 yaşındaki Jo-Carroll Dennison, Kaliforniya’daki evinde sessiz bir şekilde yaşama veda etti.

Haber Global’in haberine gore 1942 senesinde, İkinci Dünya Savaşı esnasında, ABD Güzeli unvanını kazanan Dennison yarışma sonrası sahnede mayo giymeyi reddetmiş ve geleneğe meydan okumuştu.

Jo-Carroll Dennison kimdir?

1923 senesinde Arizona’da doğan Dennison, çocukken anne-babasının gezici gösterisine katılıp burada şarkı söyleyip dans etmişti. Teksas’ta Miss Tyler yarışmasına katılmadan ilkin yazman olmak için okula giden Dennison, anılarını “Finding My Little Red Had” adıyla kitaplaştırmıştı.

Hemen sonra fikrini geliştiren ve Miss Tyler yarışmasına katılıp kazanan Dennison, 18 yaşlarında 1942 senesinde Miss America güzellik yarışmasına katıldı ve gene kazanmıştır. Dennison mayo yarışmasında birinci olmasına karşın yarışma kuralı olan 1 yıl süresince mayo giyme şartını reddetti. Gerekçe olarak da kendisinin genç kızlar ve erkekler için bir rol model olmasını gösterdi.

Yarışmayı kazanan Dennison, II. Dünya Savaşı’nda Amerikan askeri birliklerinin moralini düzeltmek için müdafa tesislerini, hastaneleri ve hizmet kamplarını ziyaret etti. Miss America olarak Amerikan askerlerinin savunduğu bir simge haline geldi.

Dennison bu zamanda ek olarak 20th Century Fox ile “The Jolson Story” ve “Winged Victory” adlı filmler için sözleşme imzaladı.

Jo-Carroll Dennison, Charlie Chaplin’in oğlu Sydney ile evliliğe ilk adımını atmıştı

Hollywood’a giren ABD güzeli, Charlie Chaplin’in oğlu Sydney ile 1945 yılıda evliliğe ilk adımını attı sadece 5 yıl sonrasında boşandı. Güldürmen Phil Silvers ile çıkmaya başladı.

Dick Tracy dizisinde de seyrettiğimiz Dennison, CBS yapımcısı ve yönetmen Russell Stoneham ile evliliğe ilk adımını attı ve iki çocuk sahibi oldu. Sadece bu evlilik de uzun sürmedi ve çift 1970 senesinde boşandı.

12 yaşlarında cinsel saldırıya uğradı

Yakın bir zamanda ABD’de ortaya çıkan #MeToo hareketine katılan Amerikan güzeli 12 yaşlarındayken cinsel saldırıya uğradığını deklare etti ve Amerikan kültüründe hanımefendilere fena davranıldığını söylemiş oldu.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *