Yazar Doğan Akhanlı, yaşamını yitirdi

Almanya‘nın Berlin kentinde yaşayan yazar Doğan Akhanlı 64 yaşlarında vefat etti. Akhanlı, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Seneler süresince Köln’de yaşamını geçiren yazar, son yıllarda Berlin’de yaşıyordu.

1957 senesinde Artvin‘de dünyaya gelen Doğan Akhanlı, fazlaca sayıda roman ve tiyatro eseri kaleme aldı. 1991 senesinde siyasal nedenlerle Almanya’ya sığınma eden Akhanlı, 2001 senesinde Alman vatandaşlığına geçti. Akhanlı, insan hakları, tarih ve anımsama kültürü üstüne yapmış olduğu çalışmalarla da biliniyordu.

Ölümü sevenlerini üzdü

Almanya PEN Başkanı Deniz Yücel, Twitter paylaşımında “güzel romancının”, “Ermeni soykırımı konusunda tarihle yüzleşmek uğruna mücadele eden bir düşünürün” ve arkadaşının yasını tuttuğunu belirtti.

Türkiye-Almanya Kültür Forumu da Twitter hesabından, kurucuları içinde bulunan Doğan Akhanlı’nın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirdi. Paylaşımda, Akhanlı’nın yaşamı süresince insan hakları ve “Ermeni soykırımı” mevzularında çalmış olduğu belirtilerek “Demokrasiye, halklar arasındaki diyaloğa ve nefretin üstesinden gelmek için gösterdiği çaba bize her zaman ilham verdi ve ilham vermeye devam edecek” denildi.

Sol Parti üyesi Berlin Kültür Senatörü Klaus Lederer de, paylaşımında “Tanıma şansı yakaladığım, nazik bir insanı, zeki bir edebiyatçıyı ve insan hakları ve hatırlama için mücadele eden kişinin yasını tutuyorum” ifadelerini kullandı.

Oldukça sayıda ödül aldı

Anımsama kültürü alanında yapmış olduğu çalışmalarla Berlin Demokrasi ve Hoşgörü Birliği tarafınca pek fazlaca ödüle layık görülen Doğan Akhanlı, 2013 senesinde Pfarrer Georg Fritze İnsan Hakları, 2015 senesinde Şimal Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu “Adil İnsan” ödülüne layık görüldü. Avusturya’da 2018 “Avrupa Hoşgörü” ödülü verilen Akhanlı, 2019 senesinde da Goethe Madalyası aldı.

Internasyonal yazarlar ve şairler birliği PEN üyesi olan, kitaplarını Türkçe yazan Akhanlı’nın kitapları içinde “Madonna’nın Son Hayali,” “Fasıl,” Babasız Günler,” “Kıyamet Günü Yargıçları” bulunuyor.

Kırmızı bülten Almanya’nın tepkisine yol açtı

19 Ağustos 2017’de dinlence için gittiği İspanya’da Türkiye’nin Interpol nezdinde çıkarttığı kırmızı bülten sebebiyle gözaltına alınması ve pasaportuna el konduğu için bir süre İspanya’da kalmak zorunda olması Almanya ile Türkiye içinde gerginlik yarattı.

Almanya Başbakanı Angele Merkel, o dönemde yapmış olduğu açıklamada Türkiye’yi internasyonal polis teşkilatı Interpol’ü kötüye kullanmakla suçlayarak, Interpol’ün “bu tür şeyler için” kullanılamayacağını söylemiş oldu. Akhanlı’nın Almanya’ya dönmesi sonrasında da, Berlin yazarın Türkiye’ye iadesini “ihtimal dışı” diyerek, reddetti. Akhanlı, o dönemde yaşadıklarını “Granada’da Tutuklanma: Türkiye faşizme doğru mu gidiyor?” adlı kitabında söyledi.

Türkiye’de birçok kez cezaevine konulmuş olan Akhanlı, 2010 senesinde İstanbul’a gidişinde, 1989 senesinde bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katılmış olduğu iddiasıyla havaalanında tutuklandı. Hakkında davadan 2011 senesinde beraat etmesine karşın, 2013 senesinde Yargıtay’ın sonucu bozmasıyla bu kez Akhanlı aleyhinde “ağırlaştırılmış müebbet hapis” istemiyle tekrardan dava açıldı. Akhanlı’nın İspanya’da gözaltına alınmasına yol açan kırmızı bültenin de bu suçlama ile ilgili olduğu belirtilmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *