Yazar Erol Toy, yaşamını yitirdi

Yazar Erol Toy, 85 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Yazarın ölüm haberini kızı Ayşe Toy, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımında “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz” sözleriyle duyurdu.

Toy, yapmış olduğu açıklamada “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu” notunu düştü.

Erol Toy kimdir?

Erol Toy, 1936 senesinde Alaşehir Manisa’da dünyaya geldi. İlk öyküsü 1952 senesinde Çınar dergisinde yayımlandı. Romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işledi.

Bank-İş sendikasının kurucuları içinde yer alarak sendika yaşamına adım attı.

Toplumcu gerçekçi ekolünü benimseyen yazar, 1974 senesinde piyasaya sürülen ve Vehbi Koç’un yaşam öyküsünün anlatıldığı öne sürülen ‘İmparator’ adlı romanıyla okur kitlelerine adını duyurdu. Yazarın 2 ciltlik ‘Azap Ortakları’ da oldukça ilgi çekti.

Öykü, roman, tecrübe etme ve eleştiri yazılarının haricinde sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, 1962 Ali Naci Karacan üçüncülük ödülü sahibidir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *