Yazar Hüseyin Movit, kalp krizine yenik düştü

Eleştirmen ve yazar Hüseyin Movit, geçirdiği kalp krizi sonucu 81 yaşlarında yaşamını yitirdi.

 Ömrünü Türkçeye adamış bir gönül insanı olarak tanınan, basındaki Türkçe yanlışlarını tespit ederek paylaşan Movit’in, yarın (1 Ekim Cuma) Balat’taki Ferruh Kethüda Camisi’nde kılınacak cenaze namazının peşinden Eyüpsultan Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

 Hüseyin Movit kimdir?

 İstanbul’da 9 Ocak 1940’da dünyaya gelen Movit, babasının hastalığı sebebiyle eğitimine ara vererek 1963’te tecim hayatına atıldı. Ortağı olduğu Hacı Salih Lokantası’ndan ayrılarak Balat Ayan Caddesi’nde bir iş yeri açıp, Almanya, Danimarka ve İngiltere’ye çeşitli besin maddeleri ihraç etti. Movit, Gönen’de salça fabrikası, Çatalca’da konserve fabrikası işletmeciliği yapmış oldu.

 Emekli olduğu 1990 sonrasında bütün enerjisini Türkçeye ayırarak tv, radyo, gazete, mecmua ve ders kitaplarındaki yanlışları saptayıp telefon, mektup ve faksla uyarılarda bulunan Movit, 2 arkadaşıyla Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu’nu kurdu. Bugüne dek 2 binden fazla dil ve genel kültür temalı yazı kaleme alan Movit, tespit etmiş olduğu 20 binin üstündeki hatası köşesine taşıdı.

 Toplumsal medya hesaplarında paylaşmış olduğu binlerce mesajla Türkçe mevzusunda geniş bir arşiv oluşturan yazar, yüzlerce radyo ve tv programına katıldı. Movit, 500’den fazla kitabı tashih ederek, yayına hazırlarken Balat-Fener Güzelleştirme ve Kültür Derneğinin kurucu başkanlığını da yapmış oldu.

 “Konuşamadığımız Türkçe ve …”, “Suçlular Aramızda/Medyacının El Kitabı”, “Türkçeyi Doğru Kullanalım”, “Yetişkinler İçin Türkçenin Doğrusu ve..” benzer biçimde eserleri bulunan Movit’in okuyucuyla buluşmayı bekleyen “Balat-Meşhur/Balat-ı Meşru”, “Yamuk Türkçe Öğrenenler İçin”, “İntihalciler Kralı/Tek Kelime Katmadan Yedi Kitap Nasıl Yazılır?”, “Türkçesi Varken”, “Gazetecinin/Televizyoncunun/Radyocunun El Kitabı” ve “Ayıptır Söylemesi” adlı emek harcamaları da bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *