Yazar Kemal Baytaş yaşamını yitirdi

Elazığ Ağın’da doğan ve Kültür Bakanlığı‘nda Müsteşarlığı görevinden emekli olduktan sonrasında Antalya ve Türkiye turizmine katkılarıyla birçok ödüle layık görülen Kemal Baytaş, TÜTAV vakfının kurulmasında da rol oynadı.

70’i aşkın, ödül, plaket ve takdirname alan Baytaş, Devlet Halk Dansları Topluluğu‘nun da kurucusuydu.  Antalya gezim fiziki planlaması ve teşvik tedbirleriyle beraber bölgede gezim potansiyelinin oluşturulmasına da katkı sağlamıştı.

Yaptırdığı Kaleiçi projesi dünya bankası ödülüne layık görülen Kemal Baytaş, 1990 senesinde Türkiye-Rusya Federasyonu ve Türk-Çin Dostluk Derneklerini kurdu. Ulusal ve internasyonal birçok etkinliklerin yapımcısı olan Baytaş, TÜTAV gosteri ve sanat topluluğunun 1,5 milyon kilometre kat ederek 5 kıta’da, 37 ülkede  etkinlikler yapmasını sağlamış oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafınca ‘İletişim Büyük Ödülü” verildi. 2001’de de Akdeniz Gazeteciler Derneğince ‘Senenin Adamı’ seçildi.

Fahri büyükelçi

Internasyonal platformlarda gerçekleştirdiği birçok etkinlik ve internasyonal dostluğa katkısından nedeniyle Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve Tataristan Özerk Cumhuriyeti tarafınca ‘Üstün Hizmet ve Onur Madalyaları” da alan Baytaş, Çin’den de ‘Dostluk ve Halk Büyükelçisi’ unvanını elde etti.

Baytaş’a Dumlupınar Üniversitesi ve Ankara Gazi Üniversitesi tarafınca ‘Fahri Doktora Unvanı’ da verildi. Hacettepe Üniversitesi tarafınca da Kamran İnan, Süleyman Demirel, Yıldız Kenter, Hayrettin Karaca, Türkan Saylan’la birlikte ‘Örnek Kıdemli Yurttaş’ ödülüne layık görüldü.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *