Yazar Noah Gordon yaşamını yitirdi

İbni Sina’nın talebesi Doktor adlı eseriyle Türkiye’de de büyük beğeni toplayan Amerikalı Meşhur yazar Noah Gordon 95 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Haber Global’in haberine gore, oldukça satan kitapların yazarı olarak adından söz ettiren ABD’li yazar Noah Gordon‘un yaşamını kaybetmiş olduğu duyuruldu.

Ailesinden meydana getirilen açıklamada, “Noah Gordon’un 22 Kasım 2021’de evinde hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle açıklıyoruz.” denildi.

Noah Gordon kimdir?

Geçtiğimiz günlerde 95. yaşını kutlayan Noah Gordon, 11 Kasım 1926’da Worchester’ta doğmuştu. Noah Gordon, ailesinin isteğiyle tıp okusa da hemen sonra gazeteciliğe geçmişti.  1959 senesinde Boston Herald gazetesinde çalıştı ve sonrasında genel gösterim yönetmeni oldu.

İlerleyen zamanlarda özgür gazeteciliğe geçiş meydana getiren Gordon, romanlarının yanı sıra bilimsel makaleleriyle de tanınıyordu. İlk kitabı Haham 1965’te gösterildi. 4 yıl sonrasında Ölüm Komitesi kitabını çıkardı.

En büyük başarısı ise 1986’da gösterilen Cole triosunun ilk kitabı olan Doktor oldu. Bu kitapta Robert Jeremy Cole karakterinin İngiltere’deki yaşamından başlayıp İsfahan’daki tıp fakültesine geçişini söyledi. Bu kitap beyaz perdeye da uyarlandı.

1992’de The Shaman ve 1995’te Matters of Choice ile üçlemeyi tamamladı. Noah Gordon’un son romanı The Winemaker 2012 senesinde gösterildi. Bu kitap, 19. yüzyılın sonlarındaki muharebede Katalonya’yı anlatıyordu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *